Acil serviste eritrosit replasmanı yapılan hastalarda volüm yüklenmesi nedeniyle verilen diüretik tedavinin delta- hemoglobın üzerine etkisi
Effect of diuretic therapy on delta hemoglobin due to volume overload in patients with erythrocyte replacement in the emergency department
  1. Tez No: 525626
  2. Yazar: FATMA TOPBAŞ SUBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç:Acil Serviste Eritrosit Replasman Tedavisi (ERT) endikasyonu olan hastalara, gelişebilecek komplikasyonlar için transfüzyon öncesi ve sırasında uygulanabilecek tedavi protokolleri bilinmektedir. Çalışmamızda Eritrosit Replasman Tedavisi komplikasyonlarından biri olan volüm yüklenmesini önlemek için Acil Serviste diüretik ilaç tedavisi verilen hastalarda, diüretik tedavinin deltahemoglobin(∆HGB) üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2015 ve Aralık 2017 tarihleri arasında Acil Serviste ERT alan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Her hastanın transfüzyon öncesi ve sonrası HGB değerleri arasındaki fark hesaplandı (∆HGB). Bir üniteden fazla ERT alan hastaların ∆HGB değeri, transfüze edilen ünite sayısına bölünerek ∆HGB/ünite bulundu. Hastalar iki gruba ayrıldı; diüretik ilaç tedavisi alanlar 1.Grup ve almayanlar 2.Grup olarak tanımlandı.1.Gruptaki ve 2.Gruptaki hastaların ∆HGB/ünite değerleri ile karşılaştırıldı ve diüretik tedavinin ∆HGB üzerine etkisi değerlendirildi. Bulgular : Çalışmaya 74 hasta alındı, %45,9'u (34) kadın, %54,1'i (40) erkek idi. Diüretik ilaç tedavisi alan 1.Grupta 24 (%32,4) ve almayan 2.Grupta 50 (%67,6) hasta mevcuttu, yaş ortalaması 63,42±21(18-99) idi. Hastaların HGB değeri ortalaması ERT öncesi 5.82±1,3 g/dl, ERT sonrası 8,5±1,3 g/dl olarak bulundu. ∆HGB/ünite değerleri ortalaması 1.Grupta 1,49±0,3 g/dl, 2.Grupta 1,23±0,3 g/dl olarak tespit edildi ve iki grup arasında anlamlı farklılık saptandı (p:0,004). Sonuç : ∆HGB/ünite ve ∆Hct/ünite değerleri ortalaması 1.Grupta, 2. Gruba göre istatistiksel anlamda daha yüksek bulundu ve istatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı farklılık saptandı. Sonuç olarak ERT sırasında uygulanan diüretik ilaç tedavisinin ∆HGB ve ∆Hct değerlerinin üzerine istatistiksel olarak anlamlı, olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Bu sonuç, diüretik tedavisi alacak olan replasman ihtiyacı olan hastalarda hazırlanacak olan eritrosit ünite sayısı ile ilgili öngörücü bilgi olması açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Delta-Hemoglobin, Diüretik , Transfüzyon
Özet (Çeviri)
Introduction : In Emergency Department,the treatment protocols of Erythrocyte Replacement Therapy (ERT) complications, also well known, are usually applied before and during transfusion to the patients . In our study, we evaluated the effect of diuretic therapy on delta-hemoglobin (∆HGB) in patients who were received diuretic drug treatment to prevent volume-loading that is one of the complications of ERT. Material and Methods:In our study, patients who received ERT in Emergency Department between January 2015 and December 2017 were evaluated retrospectively. The difference between HGB values before and after transfusion was calculated for all patients (∆HGB). The HGB values of patients receiving more than one unit of ERT was divided by the number of transfused units to find out ∆HGB/unit. The patients were divided into two groups; the patients in Group 1 was received diuretic medication while Group II was not received diuretic medication. ∆HGB / unit values of patients in 1st and 2nd Group were compared with each other and the effect of diuretic therapy on ∆HGB was evaluated. Results : The study includes 74 patients ,45.9% were female and 54.1% were male. There were 24 (32.4%) patients in the first group receiving diuretic medication and there were 50 (67.6%) patients in the second group not-receiving diuretic medication. The mean HGB value of patients was 5.82 ± 1.3 g/dl before ERT and 8.5 ± 1.3 g/dl after ERT. ∆HGB / unit values were 1.49 ± 0.3 g/dl in Group 1, 1.22 ± 0.3 g/dl in Group 2, and statistically difference was found between two groups (p:0,004). Conclusion : The mean ∆HGB / unit values were statistically higher in Group 1 than Group 2 and significant difference was found between the two groups. As a result, diuretic drug treatment during ERT is caused statistically significant effect on ∆HGB values. However, further studies are needed. Keywords : Delta-Haemoglobulin, Diuretic, Transfusion