Türk toplumunda çocuklara isim verme
Choosing names for children in Turkish community
- Tez No: 525635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ebeveynlerin çocuklarına karşı sorumluluklarından biri onlara kendilerini mutlu edecek bir isim vermeleridir. Müslüman toplumlarda bu sorumluluk güzel isim verilmesi şeklinde daha büyük önem taşımaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur;“Çocuklara dinini öğretmek, güzel isim vermek ve zamanı geldiğinde evlendirmek, çocukların anne babası üzerindeki haklarındandır”. Kur'ân-ı Kerim'de geçen kelimeler dini duygular ile anlamı bilinmeden veya kulağa hoş geliyor diye bilinçsizce çocuklara isim olarak seçilmektedir. Anlam problemleri gibi sebeplerle her kelime uygun bir isim olarak değerlendirilemez. Anlamı araştırılmadan verilen hoş olmayan isimler daha sonra anlamı öğrenilince çocuk veya ebeveyn tarafından değiştirilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca bu durum çocuk için sosyolojik ve psikolojik problemler de ortaya çıkarmaktadır. Çocuklara yanlış isimler verilmesi cahiliye Araplarda başlamış, İslamiyet'in Arap olmayan topluluklara yayılma döneminde de görülmüş, günümüzde de farklı boyutlarıyla devam etmektedir. İslam'ın ilk döneminde Peygamber Efendimiz (s.a.v) yalnızca yeni doğan çocuklara güzel isimler vermiyor, Müslüman olmak isteyen kişilerin uygun olmayan isimlerini güzel isimlerle değiştiriyordu. Bu konudaki uygulama İslam'da ismin önemini göstermektedir. Günümüzde ise anlamı güzel olmayan isimlere sıklıkla rastlanmaktadır. Bu yanlışların fark edilmesi, bu isimlerin kullanımını azaltacak ve doğru isim seçimi konusunda katkı sağlayacaktır. İsim verilirken dikkat edilmesi gereken, anlamıyla birlikte toplumun kültürüne ve örfüne uygun olmasıdır.
Özet (Çeviri)
One of the responsibilities of parents is to give their children a name that will make them happy. In Muslim societies, calling children with names having a good meaning is more essential. Naming her with a beautiful name, teaching her the religion and get her married on time are the rights of a child to her parent. Parents who are unfamiliar with Arabic language unwittingly name their children with the words in the Holy Quran with religious feelings or for their harmony. In fact, some words cannot be regarded as a proper name because of their meanings. Improper names given without investigating their meanings are later tried to be changed by children themselves or by their parents when their meaning is discovered. This situation results in sociological and psychological problems for the children, as well. Naming children with improper names seen in pre-Islamic Arabs has been continued during the period of spreading Islam to non-Arab communities and even today in various extents. In the early period of Islam, Prophet Muhammad (PBUH) did not only give beautiful names to newborns, but also changed the improper names of people who came before him to become Muslims. This practice can be considered as Islamization of the names. Nowadays, the names with inappropriate meaning are frequently encountered. Recognizing these mistakes will reduce the use of these names and contribute to choose of right names. Having a good meaning, appropriateness with the culture and the society that we live in are important aspects of a good name.