Oyunun çocukların gelişim özelliklerine etkisi
The influence of games on children's growth
  1. Tez No: 110600
  2. Yazar: ABDULLAH OĞUZHAN KILDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Kastamonu İli merkezinde bulunan“Hacı Behiye Barut Anaokulu”öğrencilerinin oyunlarının incelenmesi ve oyunların çocukların gelişimlerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmaya 31 adet 4-5 yaş gurubu çocuk, 16 adet 5-6 yaş gurubu çocuk katılmıştır. Bunlardan 24'ü kız, 23 'ü erkek çocuğudur. Araştırmada toplam 47 çocuk gözlemlenmiştir. Bunların yanı sıra 10 öğretmenle de görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerin hepsi araştırma yapılan sınıflarda bulunmamakla birlikte, durum çalışmasının yapıldığı okulda görev yapmaktadırlar. Oyunun çocukların gelişim özelliklerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla çocuklara örnek oyunlar oynatılmış ve oynadıkları oyunlar gözlemlenmiştir. Öğretmenler ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu konuda yapılmış araştırmaları içeren kaynaklar taranmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında: 1. Bir Anaokulunda bulunması gereken başlıca oyun yerleri şunlardır: 1) Özel oyun salonu 2) Derslik ya da küme oyun odası 3) İlgi köşeleri 4) Oyun bahçesi 2. Bu araştırma için söz konusu olan, 4-6 yaş grubu anaokulu öğrencilerinin serbest oyun zamanlarında daha çok cinsiyete göre grup oluşturdukları, kız çocuklarının bebeklerle, erkek çocuklarının ise blok veya arabalarla oynadıkları ortaya çıkmışta 3. Çocuklar okul öncesi dönemde sürekli hareket etmek isterler. Koşmak, tırmanmak vb. etkinlikler onlar için vazgeçilmezdir. Bazı ebeveynler çocukların bu durumlarım yadırgayıp,“iyi çocuk”olmak için uslu uslu oturmak gerektiğini savunurlar. Oysa onların her bir etkinliği gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Çocuklar yetişkinlerle bir tutulmamalıdır. Onlar çok çabuk sıkılırlar ve sürekli bir uğraşlarının olmasını isterler. Bu yüzden ebeveynler çocukların oyunlarına karışmamalı, onlara rahatlıkla oynayabilecekleri bir ortam hazırlamalıdırlar. 4. Oyun sırasında çocukların bazı hareketleri sık sık tekrar etmeleri kas gelişimlerini hızlandıracaktır. Örneğin; bisiklete binme, ip atlama gibi oyunlaraynı hareketleri tekrar etmeye dayandığı için çocukların kas gelişimlerini hızlandırır ve güçlendirir. Seçilen değişik oyunlar çocukların büyük ve küçük kas gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin bahçe oyunlarında çocuklar bir çok fiziksel faaliyet içerisindedir;koşma, dengede durma, top taklidi, sek sek vb. bunlardan bazılarıdır. Oyun içerisinde vücut fonksiyonları daha aktif çalışır, el-göz koordinasyonu gelişir, çocuk kaslarını kontrol altına almayı öğrenir. 5. Çocukların günlük hayatta yapamadıkları bir çok etkinlik, oyun içerisinde yaptırılabilir. Çünkü oyunda neşe, yenme arzusu ve başarıya ulaşma gibi duygular vardır. İşte bu duygular çocuğun isteğini artırır ve çocuk bir çok beceriyi bu şekilde öğrenebilir. Örneğin“körebe oyunu”çocuklar için ilk bakışta korkutucu olabilir. Çünkü gözlerimiz kapanınca karanlık bir dünya içine girmiş oluruz. Oysa, çocuklar oyun içerisinde hiçte böyle düşünmezler. Çünkü, oyunda diğer oyuncuları yakalama ve kazanma azmi vardır. Hiç bu oyunu oynamamış bir çocuk karanlıkta kalınca, diğer çocuğa göre daha fazla tepkide bulunacaktır. İşte bu gibi oyunlar çocuğun zayıf iradesini de güçlendirir. 6. Çocuklarda düşünmenin gelişmesi, farklı bir problemle karşılaşmaları sonucu gerçekleşmektedir. Çocuklar oyunlarda sürekli olarak farklı problemlerle karşılaşmaktadırlar. Her hangi bir problemle karşılaşan çocuk, bu problemi çözmek için uğraşacak, böylece farklı çözüm yollan üretecektir. Çocuğa bilgiyi vermenin en doğal yolu oyundur. Öğrenme, bu yaşlarda çok hızlıdır. Beyin her zaman yeni bilgiye açıktır. Oyunla öğretilen bilgi daha kalıcı olacaktır. Ezbere değil (teorik), uygulamaya dönük olduğu için öğrenme daha hızlı ve kalıcı olur. Ayrıca oyun sırasında çocuğun duyuları sürekli çalıştığından, çocuğun zeka ve mantık yürütme, merak, anlama becerisi de gelişecektir. 7. Çocuk oyun oynarken çevresiyle etkileşim halindedir. Okulda, sınıf arkadaşları ve öğretmen, mahallede, arkadaşları ve alan genişletildiğinde belli topluluklarda kendini gösterme. Kısacası dışa dönük olma. Kendisi ile ilgili (özel yetenekleri) sezme ve o yönde ilerleme halindedir. Çocuk oyun sayesinde arkadaşları ile uyumlu olmayı öğrenir. Karşısındakinin haklarına,özgürlüklerine saygılı olmayı öğrenir. Yardımlaşmayı, paylaşmayı, kazanmayı, kaybetmeyi öğrenir. Kısacası hayatın ve toplumun gereklerini öğrenir. 8. Çocuk oyunda gerçek hayatı yaşar. Onun için oyun, hayatın ta kendisidir. Dolayısıyla oyuna verdiği önemde o ölçüde olur. Çocuk hayatın bir çok gerçeğini oyun içerisinde tanır. Özellikle grup oyunlarında toplumdaki yerini edinir. Karakteri biçimlenir. Çocuk oyunda hem yenmenin verdiği tadı hem de yenilmenin verdiği üzüntüyü yaşayabilir. Oyunla büyümüş bir çocuk hiç oyun oynamayarak büyümüş bir çocuğa göre, hayatının ileriki dönemlerinde başarısız olduğunda daha az hayal kırıklığına uğrayacak, dolayısıyla daha az etkilenecektir. Çocuk oyunda bir çok kişiliği yansıtır. Bazen bebeğini seven bir anne olur, bazen bir öğretmen, bazen suçluları yakalayan bir polis. Çocuk bu kişilikleri oynarken yavaş yavaş kendi karakterini de oluşturur ve kendisini başkalarından ayıran özelliklerin farkına varır. 9. İnsanlık tarihi kadar geçmişi olan oyun, önceleri dini tören ve şenlik olarak gelişmiş, daha sonra ise din dışı konulara yönelmiştir. Bu, bazen bir başarıyı kutlama, bazen düğün gibi özel günler olarak günümüze kadar gelmiştir. Köylü, kentli, zengin, fakir demeksizin her çocuk, bulunduğu yerin ve zamanın etkisi altında oyun oynamıştır. l0.Eski Türkler de her an savaşa hazır olmak, topraklarını ve ailelerini korumak amacıyla çocuklar daha yürümeye başlar başlamaz kılıçla, kalkanla, okla tanışır, kendisini geleceğe hazırlamak amacıyla bunları oyuncak edinir, zamanının büyük bir kısmını bunlarla oynayarak geçirirdi. Ata binmek, avcılık Türk çocukları için vazgeçilmez etkinliklerdir. Hatta“Dede Korkut hikayelerinde”önemli bir başarı kazanmadıkça, Türk çocuklarına isim verilmediği belirtilmektedir. Yani bir çocuk ancak önemli bir işi gerçekleştirerek, kendini ispat ederek isim sahibi olabilirdi.
Özet (Çeviri)
This study is made to find out the student games and to find out the effect on the Childs growth of the students at“Hacı Behiye Barut Kindergarten”, Kastamonu. 31 students at 4-5 aged, 16 students at 5-6 aged were included in this study. 24 were girl and 23 were boys. 47 students were observed in this study. Beside these negotiations were made with 10 teachers. Although the teachers didn't comprehend in the classes that were studied, their duty was at the school where the study took place. To put forth the effect of the games in the Childs growth example games were played by the children and then they were observed. Negotiations were made with teachers and resources which were on same subject were researched. When looked at the findings: 1. The main playgrounds that must be in a kindergarten are; 1) Special game room 2) Class or group play rooms 3) interest corners 4) Playground. 2. The students aged 4-5 which were included in the study played games in groups of their gender in their free game time; girls played with dolls, and boys played with blocks or cars. 3. Children are very active in the prior school period. Activities like running, climbing are normal. Some parents think that a“good child”has to sit still and find the children's behavior strange, instead every activity that they do has a very important place in their growth. Children mustn't be put in the adults place. They get bored quickly and always want to do something. So the parents mustn't disturb the children playing games and must set an environment where they can play freely. 4. During the games some movements of the child accelerates their muscular growth. As an example, games like riding a bike, skipping a scope include repeatedly actions and fasten their muscular growth. Differentiation of the games will provide positive effect on the small and big muscles. As an example children are in physical activities in the playgrounds; running. Balancing, acting as a ball and hopping are some. During the games theirphysical functions are active, their hand-age coordination develops and children learn to control their muscles. 5. Children do a lot of activities in a game which they can't do in daily life. Because in a game there are feelings as happiness, winning and achievement. By these feelings as happiness, winning and the child gains a lot of skills. As an example the game“ blind man's buff might be frightening. Because when our eyes are shut we think we're in a dark world. However, during the game children don't think like so. Because their is a demand of catching the others and winning. A child who has never played this game would give more reaction than the other. Games as these strengthen their violation. 6. The development of their thinking is provided by the child facing different problems. Children face different problems during the games. Facing a problem the child has to try to solve it and provide different solutions. The natural way to give knowledge to a child is by games. Learning, is very fast in these ages. The mind is open to new knowledge. The knowledge that is given in games will be more lasting. Because it's not will be memorizing (theoretical) and it's practical the learning more rapid and lasting. Besides, because the Childs senses are activate Childs intelligence and logic, curiosity, understanding will develop as well. 7. When playing a game the child is in interaction with the environment. At school, with his classmates and teacher, in the neighbor, friends and when the field is breaded the child wants to show himself. Briefly being extrovert. Understanding (special skills) his senses and trying to increase it in the same way. The child by the games learns to be harmonious with his friends. Learns to be respectful to others freedom and rights. Learns helping, sharing, winning and losing. Briefly learns the necessities of the society. 8. The child lives the real life in games. For him games are real life. So the importance he gives to the games depends on that amount. Child learns the truth of life by games. By group games the child gains it's place in the society. His character is formed. The child can test the happiness of winningand the sadness of loosing in a game. A child grown up by playing games in the former period in his life well he is faced with failure will go into less frustration and will be effected less than a child who hasn't grown up by playing games. The child reflexes a lot of characters. Sometimes its a mother loving her baby, sometimes teacher, and sometimes a police catching criminals. When the child plays these characters his character formates and realizes the difference of his characters. 9. As old as human history games, were developed by religious ceremonies, then was directed towards unreligious matters. This was to graduate a success and sometimes used in wedding ceremonies and has come to these days. Village people, city people, rich ve poor every child depending on the place and time has played games. 10. Ancient Turks, to be ready to a war, to protect their land and family, used to play with swords, shields, arrows so they can get ready for the future and used to play with these most of his time. Riding a horse, hunting were activities that Turkish children done. Even in ”Dede Korkut stories" they didn't give names to children unless they done something brave. That is a child can be given a name by proving himself by doing an important thing.