Ortaokul 5-8. sınıflar DKAB kitaplarında okuma metni, şiir ve kıssaların hedef değerleri kazandırmadaki etkisi
The effects in obtaining target values of reading passages, poems and anecdotes in education of religion and ethics books of middle school 5-8 grades
  1. Tez No: 525634
  2. Yazar: HATİCE KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmada MEB 2010 müfredat kılavuzunda yer alan hedef değerlerin İlköğretim (5-8) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında yer alan okuma metni, şiir ve kıssalarla uyumlu olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tespit yapılırken öncelikle“İnanç, İbadet, Hz. Muhammed, Kur'an ve Yorumu, Ahlak, Din ve Kültür”şeklinde ifade edilen altı öğrenme alanının din eğitimindeki literatürel zeminin anlaşılması hedeflenmiştir. Daha sonra örneklem kitapların öğrenme alanı, alt konu başlıklarıyla hedef değerler ilişkisi yorumlanmaya çalışılmış; okuma metni, şiir ve kıssadan oluşan eğitim ve öğretimdeki destekleyici unsurların içeriği değer öğretim yaklaşımları bağlamında kritize edilmeye gayret gösterilmiştir. Buçalışmada karşılaştırmaların kolay olması için 2010 müfredat kılavuzunda yer alan ve her bir öğrenme alanında öğrencilere kazandırılması istenen değerler, hedef değer olarak; okuma parçası, şiir ve kıssa ise destekleyici unsurlar olarak kavramsallaştırılmıştır. İnceleme yapılırken öğrenme alanı, alt ünite başlığı, destekleyici unsurlar ve hedef değerler uyumu ile değer öğretimi yaklaşımları ve destekleyici unsurlar uyumu, öğrenciyi merkeze alan, yapılandırmacı yaklaşımdikkate alınarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda ise ulaşılan sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the harmony between target values in Ministry of National Education curriculum published in 2010 and reading passages, poems, anecdotes in Education of Religion and Ethics Books of Primary Education (5-8). First of all, sub learning domains such as“Faith, Prayers, Hz. Muhammed, Koran and Its Interpretation, Ethics, Religion and Culture”are targeted to be understood. After that, the correlation between subtitles and target values in learning domains of sample books is interpreted; contents of supportive factors in education such as reading passages, poems and anecdotes are criticized within the context of teaching approach. To be more apparent, there are two kinds of conceptualizing in the study: values, which existed in 2010-published-curriculum and were aimed to be obtained by the students, are named target values; reading passages, poems and anecdotes are called supportive factors. While searching, several points are taken into consideration such as the harmony between learning domains, subtitles, supportive factors and target values; the unity of value teaching approaches and supportive factors and constructivist approach that situates students at the centre of learning. Conclusion and recommendations are listed at the end of the study.