Merkezi yolla verilen sitidin Difosfokolin'nin bazı hipofizer hormonların salıverilmesine etkisi: Etki mekanizmasının incelenmesi
- Tez No: 525642
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİDE SAVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
1. Çalışma, merkezi yolla verilen CDP-kolin'in başlıca ACTH, TSH, GH, LH, FSH ve vazopressin'in dolaşımdaki düzeylerini etkileyip etkilemediğini araştırmak ve etkisi varsa, bu etkide kolin'in ve kolinerjik mekanizmaların aracılığını ortaya çıkarmak amacı ile planlanmıştır. 2. İSV yolla verilen CDP-kolin'in plazma ACTH ve vazopressin düzeylerinde dozla ilişkili ve zamana bağlı olarak artışlar yarattığı görüldü. Serum TSH, GH, LH ve FSH düzeylerinde ise herhangi bir değişiklik görülmedi. 3. CDP-kolin ile etkinin görülmediği hormonları uyarılmış koşullarda test ettiğimizde, serum TSH, GH ve LH düzeylerinde zamana bağlı olarak farmakolojik uyarılmanın yarattığı artışlara ilave artışlar olurken, serum FSH düzeylerinde ise herhangi bir değişiklik görülmedi. 4. CDP-kolin ile ortaya çıkan bu etkilerde, kolin'in aracılığı, kolin'in sinir ucuna yüksek affiniteli sistem ile alınımını bloke eden hemikolinium-3 ön tedavisi ile test ettik. Söz konusu bu ön tedavinin CDP-kolin enjeksiyonu sonrasında ortaya çıkan hormon düzeylerindeki artışları tamamen önlediği görüldü. 5. CDP-kolin'e bağlı, plazma ACTH ve vazopressin düzeylerindeki artışı mekamilamin bloke ederken, atropin bu etkiyi değiştirmedi. CDP-kolin'in serum TSH düzeylerindeki artırıcı etkiside atropin ile bloke olurken, mekamilamin ile bloke olmadı. Serum GH ve LH düzeylerinde CDP-kolin ile meydana gelen artışların ise hem mekamilamin, hem de atropin ile bloke olduğu görüldü. 6. Yapılan mikrodiyaliz çalışması ile isv yolla verilen CDP-kolin hem yan ventrikülde, hem de dokuda (korpus striatum) kolin düzeylerinde anlamlı artışlara neden oldu. 7. Bulgular, çeşitli koşullarda, CDP-kolin'in ACTH, TSH, GH, LH ve vazopressin düzeylerinde anlamlı artışlar yarattığını göstermektedir. Bu artışlarda kolin'in önemli bir aracılığı olduğu düşünülmektedir. CDP-kolin'in plazma ACTH ve vazopressin düzeylerini artırıcı etkisi, nikotinik reseptörlerin aracılığını, serum TSH düzeylerini artırıcı etkisi, muskarinik reseptörlerin aracılığını, serum GH ve LH düzeylerini artırıcı etkisi ise, hem nikotinik, hem de muskarinik reseptörlerin aracılığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
1. The study was planned to investigate whether CDP-choline mediated by central route affects mainly circulating levels of ACTH, TSH, GH, LH, FSH and vasopressin, and if there is any effect, it is planned to reveal the effect of choline and cholinergic mechanisms. 2. It was observed that CDP-choline, which was administered by ISV, caused dose-related and time-dependent increases in plasma ACTH and vasopressin levels. There was no change in serum TSH, GH, LH and FSH levels. 3. When we tested the hormones without CDP-choline in stimulated conditions, there was an increase in serum TSH, GH and LH levels due to time-induced increases in pharmacological stimulation, while no change was observed in serum FSH levels. 4. In these effects with CDP-choline, we tested colin with hemicolinium-3 pretreatment blocking the nerve end of the choline with a high affinity system. This pre-treatment completely prevented the increase in hormone levels following CDP-choline injection. 5. CDP-choline-dependent, plasma ACTH and vasopressin levels increased mecamylamine, while atropine did not change this effect. CDP-choline was induced by atropine in the increase of serum TSH levels and was not blocked by mecamylamine. Increases in serum GH and LH levels with CDP-choline were found to be blocked by both mecamylamine and atropine. 6. In the microdialysis study, CDP-choline administered by isv-mediated leads to significant increases in choline levels in both lateral ventricle and tissue (corpus striatum). 7. The results show that CDP-choline produces significant increases in ACTH, TSH, GH, LH and vasopressin levels in various conditions. Choline is thought to be an important mediator in these increases. The effect of CDP-choline on increasing plasma ACTH and vasopressin levels, mediating nicotinic receptors, increasing serum TSH levels, mediating muscarinic receptors, increasing serum GH and LH levels suggest the mediators of both nicotinic and muscarinic receptors.