Nonpalpabl şüpheli meme lezyonlarındatel işaretlemeyle eksizyon sonrası donukkesit inceleme yaklaşımının sonuçlarınındeğerlendirilmesi
Nonpalpabl suspected breast lesionshook wire marking after surgi̇cally exci̇sed the results of parafin patologi̇cal di̇agnoses
- Tez No: 525641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RAFET YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meme kanseri kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Kadınlarda, meme kanseri gelişme riski tüm yaşam boyunca %7- 10'dur. Bu da yaklaşık her 8 ile 10 kadından 1 tanesinin meme kanserine yakalanacağı anlamına gelir. Meme kanserini erken evrede saptamak için, mamografi (MG) ve/veya ultrasonografi (US) ile tespit edilen, malignite yönünden şüpheli ve palpe edilemeyen meme lezyonlarının işaretlenerek biyopsi yapılması genel kabul gören bir yaklaşımdır. Bu çalışmada palpe edilemeyen ancak radyolojik olarak tespit edilen, memede kitle, mikrokalsifikasyon ve distorsiyon gibi şüpheli meme lezyonu olan olgularda görüntüleme eşliğinde telle işaretleme ve genel anestezi altında eksizyon sonrası peroperatif yapılan donuk kesit (Frozen Section-FS) incelemenin sonuçları değerlendirilmiştir. İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerince Ocak 2006 ile Aralık 2008 tarihleri arasında, palpe edilemeyen şüpheli meme lezyonları nedeni ile eksizyonu planlanan 100 olgu bu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların %76'sı BIRADS 4 iken, %21'i BIRADS 3 ve %3'ü BIRADS 5'tir. Meme kanseri saptanan olguların %73.1'i Evre 1 iken, %19.2'si Evre 0 ve %7.7'si Evre 2'dir. Kalıcı kesit inceleme sonuçları ile FS inceleme sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir uyum bulunmaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer constitutes about 30% of the all cancer types of the women. Life-long breast cancer risk for women is 7-10 percent. That means that about 1 out of 8 to 10 women will suffer from the breast disease. It is widely accepted that often implementation of public breast screening programs, the rate of detection of early or nonpalpable breast cancer and in-situ carcinoma is getting increased. In this study the results of the patients with nonpalpable but radiologically detected breast lesions which one considered suspected one analyzed and presented. These lesions included mammografically detected microcalcification clusters, architectural distorsion, asymmetrical increased density on mass detected by US. All lesions were surgically excised following marking with hook-wire under mammographic on US guidance and the specimen were intraoperatively evaluated with frozen-section pathological examination. Methods: 100 such cases admitted to Department of General Surgery in İstanbul Göztepe Traning and Research Hospital between the January of 2006 and December of 2008 were included. Results: %76, %21 and %3 of the cases were enrolled to BIRADS 4, 3 and 5 respectively. The distribution of the stages of the malignant cases were as follows: %19,2 were stage 0, %73,1 were stage 1 and %7,7 were stage 2. The correlation between the Frozen section and ultimate parafin pathological diagnoses was statistically significant (p>0.05).