Fındık Veresiye filmi bağlamında yaşayan kültürel mirasın aktarımı ve medya ilişkisi
Cultural heritage and visual media relationship without neglecting the Findik Veresiye film
- Tez No: 525644
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Radyo-Televizyon, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Radio and Television, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yirminci yüzyılda sanayi ve teknoloji alanlarında dünyada birçok gelişme yaşanmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte insanlar arası iletişim ileri seviyelerde yaşanır olmuştur. Yirmi birinci yüzyıla gelindiğinde teknolojik gelişmeler zirveye ulamıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte dünyanın uzak noktalarındaki insanlar aynı anda aynı duyguları yaşar hale gelmiştir. Bu durum, küresel bir kültüre zemin hazırlamıştır. Küresel bir kültürün oluşması özellikle ulus devletler için tehdit haline gelmiştir. Tüm bu gelişmeler, Avrupa başta olmak üzere birçok ulusu kendi kültür envanterlerini derleyip kayıt altına almaya zorlamıştır. Türkiye bu konuda geç kalmış olmakla birlikte günümüze gelindiğinde derleme faaliyetlerinin hız kazandığını görüyoruz. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, internet, sosyal medya ve görsel medyanın kullanımı hemen herkesi ama özellikle de gençleri geleneksel kültürden uzaklaştırmıştır. Bu durumun sonucu, derlenerek kayıt altına alınan kültür envanterleri kütüphanelerdeki tozlu raflarda yer almaktan öteye gidememiş ve genç nesillere ulaşamamıştır. Derlenen kültürel unsurların gelecek nesillere aktarımı adına yapılan çalımalar ve halkbilimi kuram ve yöntemleri, gelişen teknolojiyle beraber yeniden yorumlanamamıştır. Yeni nesil gençler aktif olarak internet, sosyal medya ve görsel medya kullanıcısı olmaları ile de kültürel aktarım kesintiye uğramıştır. Bu problemler ışığında kültürel aktarımın devamını sağlamak, gençlere kendi milli kültürünü öğretmek amacıyla mevcut kültürel aktarım yöntemlerinin ve kuramlarının güncellenip günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi önemli bir görev olarak karşımızda durmaktadır. Kültürel aktarımda görsel medyanın etkisini vurgulanmaya çalışan bu tez çalışması Ordu ili Perşembe ilçesinde derlenen kültür unsurları, yeni nesilde bir farkındalık oluşturmak üzere bir senaryo çerçevesinde uzun metrajlı bir film haline getirilmiştir. Bu film on ila on sekiz yaş arası gençlere izlettirildi. Filmin izlenmesinden önce ve sonra anket uygulanmıştır. Anket sonuçları bilimsel ortamda istatistik verileri ışığında değerlendirilerek kültürel aktarım ve görsel ilişkisi belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma bize görsel medyanın kültürel aktarımda önemli bir araç olarak kullanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As of the twentieth century, there have been many developments in the world of industry and technology. Together with technological developments, communication between people has reached very advanced dimensions. When the twenty-first century came, technological developments reached the top. Together with technological developments, the people on both ends of the world have experienced the same feelings at the same time. With this situation, it was inevitable that a global culture would form. The formation of global cultures has become a threat especially to nation states. From the beginning of the twentieth century, every society has begun to compile and register its own cultural inventories. We see that Turkey gained momentum when the present point of collection activities, though late in this regard. The recent technological developments, the use of the internet and social media have especially distracted young people from the research culture. As a result of this, cultural inventories that were compiled and recorded could not go beyond the ranks of the dusty shelves in the libraries and could not reach the young people. The new generation of young people actively engaged in cultural transfer with the users of internet, social media and visual media. It is an important task to ensure the continuation of cultural transmission in the light of these problems, to update the existing cultural transmission methods and their theories in order to teach their own national culture, and to adapt them to the conditions of today. In this study, it was tried to emphasize the effect of visual media on cultural transmission and the possibility of using visual media elements as a new method. In the thesis study, in order to educate the young people about culture inventories compiled in the province of Ordu and to pass them on to future generations, a film was portrayed and a feature film was produced. This film was watched from ten to eighteen year olds and a questionnaire was applied before and after the application. The results of the questionnaire were evaluated in the scientific environment and the transfer of cultural transmission through visual media was determined. In conclusion, this study shows us that visual media can be used as an important tool in cultural transmission.