Fındık küspesinin yumurta tavuk rasyonlarında kullanılabilme olanakları
Possibilities of utilizing hazelnut oil meal in layer rations
  1. Tez No: 13266
  2. Yazar: GÜRAY ERENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill ÖZ Bu deneme, -Fındık küspesinin yumurta tavuk rasyonlarında kullanılma olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ondokuz Mayıs üniversitesi, Ziraat Fakültesi Hayvancılık işletmesinde yetiştirilen 216 adet kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Deneme 4'er haftalık dönemler halinde 24 hafta sürdürülmüştür. Araştırmanın yem materyalini değişik oranlarda fındık küspesi ve soya küspesi içeren, 6 farklı rasyon oluşturmuştur. Deneme sonunda yapılan variyans analizi sonuçlarına göre, yumurta verimi, yem tüket imi, yemden yararlanma, yumurta ağırlığı, yumurta sarısı ve akı oranları, kabuk kalınlığı,, kabuk ağırlığı, yumurta sarısının Roche renk değerleri gibi parametreler acısından rasyonlar arasında önemli istatistiksel farklılıklar bulunamamıştır 0.01). Elde edilen bulguların ışığı altında yumurta tavuğu rasyonlarında fındık küspesinin soya küspesi yerine bütünüyle ikame edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT POSSIBILITIES OF UTILIZING HAZELNUT OIL MEAL IN LAYER RATIONS This study was conducted in order to investigate the possibilities of utilising hazelnut oil meal in layer rations as replacement to soybean oil meal. 216 brown egg layers raised in the farm of agricultural faculty at On dok uz Mayıs University were used in the research. The experiment lasted 24 weeks consisting si;-: periods of four weeks. In this research, six rations containing different levels of hazelnut oil meal in replacement to soybean oil meal were utilized. Differences among the rations in terms of egg yield, feed consumption, feed efficiency ratio, egg weight, egg yolk and white ratios, shel lthickness, shell weight and Roche colour values of the yolk were not statistically significant 0.01). Depending on the results obtained it can be said that soybean oil meal could be completely replaced by soybean oil meal in layer diets.