Effects of market orientation on firm's performance in the framework of brand orientation and brand performance: A study on turkish SMEs in home textile, carpet and furniture industries
Pazar oryantasyonunun marka oryantasyonu ve marka performansı çerçevesinde firma performansına etkisi: Ev tekstili, halı ve mobilya sektörlerindeki Türk KOBİ'leri üzerine bir çalışma
- Tez No: 525655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, iki önemli kültürel yönelim olan pazar ve marka oryantasyonu ile marka ve firma performansının marka oryantasyonunun moderator etkisi altında birbirleri ile olan ilişkilerini açıklamaktadır. Bu çalışma ayrıca ev tekstili ve ev mobilyaları sektörlerinde Türk KOBİ'lerine ışık tutmayı, bugünün zorlu ekonomik koşullarında pazar odaklı ve marka odaklı olmanın önemini vurgulamayı ve hem teorik hem de yönetsel sonuçları sunmayı hedeflemektedir. R program analizi ile yapılan yapısal eşitlik modellemesi sonucunda, pazar yönelimi ve marka yöneliminin hem firma performansını hem de marka performansını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, marka oryantasyonunun pazar yönelimi ve firma performansı arasındaki ilişki üzerinde moderatör bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, marka yönelimi ile pazar yönelimi ve marka performansı ile firma performansı arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at explaining the relationships of two significant cultural orientations, namely market orientation and brand orientation with firm and brand performance along with a moderating effect of brand orientation. Furthermore, it aims to shed a light on Turkish SME's in home textile and home furniture industries, emphasize the importance of being market oriented and brand oriented together in todays challenging economic world and offer both theoretical and managerial implications. As a result of the structural equation modelling by R program analysis, it was determined that market orientation and brand orientation affects both firm performance and brand performance in a positive way. It has also been found that brand orientation has a moderator effect on the relationship between market orientation and firm performance. In addition, it has been found that there is a positive relationship between brand orientation and market orientation and brand performance and firm performance.