Kurumsal yönetim derecelendirme notunun hisse senedi performansına etkisi: BİST-100'de bulunan yüksek kurumsal yönetim derecesine sahip şirketler üzerine bir uygulama
The impact of corporate governance score on the performance of stocks: Evidence from companies with high corporate governance score in BIST-100 national index
  1. Tez No: 525654
  2. Yazar: TAYLAN ÖZGÜR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, özellikle son çeyrek yüzyılda iktisadi süreçlerin gündemine oturmuş kavramlardan biri haline gelen kurumsal yönetim ilkelerinin ortaya çıkışını, gelişimini, özelliklerini ve derecelendirme süreçlerini kapsayıcı şekilde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip olmanın hisse senedi fiyat performanslarına etkisini ekonometrik yöntemler kullanarak ortaya koymaktır. Çalışmada, istikrarlı bir şekilde yüksek kurumsal yönetim dereceleri almış firmaların hisse performansları ile Borsa İstanbul-100 endeksinde bu şartları sağlamayan şirketlerin hisse senedi fiyatı performansları karşılaştırılmıştır. Panel veri regresyon modelleri kullanılarak yapılan analizlerde 66 şirketin 2015-2017 dönemine ait verileri En Küçük Kareler (OLS), Rassal Etkiler (Random-Effects) ve Sabit Etkiler (Fixed-Effects) yöntemleri ile test edilmiştir. Yapılan analizlerde istikrarlı olarak 90 ve üzeri Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu almış olmanın şirket hisse senedi fiyat getirisine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı ve kurumsal yönetim derecelendirme notunun seviyesi ile hisse senedi fiyat seviyesi arasında anlamlı bir ilişkinin var olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the emergence, characteristics, development and rating processes of corporate governance principles that have become one of the hottest issues for almost all economic processes in the last quarter of the century. The main purpose of the study is to empirically answer the question of whether companies having higher corporate governance score and keeping this score for the period of the study perform better than companies not satisfying this condition. Using panel data for 66 companies listed in Borsa Istanbul-100 index for the period of 2015-2017 and employing OLS, Random-Effects and Fixed Effects methods, this thesis finds that having a score of at least ninety out of 100 for the whole period has no statistically significant impact on the performance of stock's price. Moreover, the empirical results of the thesis suggest that the relationship between corporate governance index score and stock's price is statistically insignificant.