Çağdaş tasarımda sayısal kaligrafi ve deneysel uygulama çalışmaları
Digital calligraphy in modern design and experimental practice studies
- Tez No: 525661
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanoğlunun bulmuş olduğu en önemli buluşlardan olan yazı, geçmişten günümüze birçok evreden geçmiştir. Özellikle ortaçağın sonlarına kadar elle üretilen, dönemsel ve bölgesel etkiler içeren yazılar, biçem ve çeşitlilik yönünden günümüzde de kullanılan yazılar için büyük kaynak oluşturmuştur. Güzele olan ilgi ve merak, yazının iletişim aracı oluşuna olumlu yönde etki ederek; bir sanat icra alanı olan kaligrafinin doğuşuna sebep olmuştur. Basım tekniklerinin geliştirilmesi dönemine kadarki süreçte elle üretilen yazının bu gelişimi sanatçılar için büyük bir alan sunmuştur. Yazının bir iletişim aracından, sanatsal icra alanına dönüşmesinde büyük katkıları olan yazı ustaları, kendini ve sanatını ifade etme açısından oldukça önemli bir yerde konumlanmışlardır. Kaligrafinin gelişiminde ve yönlenmesinde önemli rolü olan bu yazı ustaları günümüzde de bu sanat dalının bir kimlik kazanmasına ve çeşitlenmesine ışık tutmuşlardır. Geleneksel olarak birçok malzemeyle, birçok alanda icra edilen kaligrafi, günümüzde çeşitli yazılımlar ve arabirimler kullanılarak sayısal ortamda da uygulanır hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında kaligrafinin sayısal ortamda uygulanışı, uygulama esnasında ne tür yazılımların ve arabirimlerin kullanıldığı, kaligrafinin etkilediği ve etkilendiği görsel öğelerin gösterilmesi, bu etkileşimle birlikte, bütünde grafik tasarım açısından taşıdığı ya da oluşturduğu değerin farkındalığının artırılması ve bu yöndeki çalışmaların da incelenerek bu alana dikkatin çekilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca yapılan deneysel çalışmalarla sayısal ortamın sağladığı olanakların kaligrafiye neler katabileceği ya da kaligrafinin tipografiye, grafik tasarıma ne tür etkilerde bulunabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Script, one of the most important inventions which mankind has invented, has passed many phases from past to present. Especially the script which is produced manually up to the late Middle Ages and included periodic and local effects has become a great source for the script used present in the view of form and variety. Interest in and wonder the beauty has caused the calligraphy's birth, which is an execution area of art. Until the era of the development of printing techniques, this development of handwritten script has provided a great deal of space for artists. Masters of script who have great contribution to the transformation of the script into a field of artistic execution through a communication, are positioned in a very important place in terms of expressing themselves and their arts. Having an important role in the development and direction of calligraphy, these masters of script have shed light on the identification and diversification of this branch of art today. The calligraphy traditionally practiced with many materials in many field has become executable in the digital environment with using various software and interfaces. In this thesis study, it has been aimed to apply calligraphy in digital environment, to illustrate what kinds of software and interfaces are used, visual elements that affect the calligraphy and are affected by the calligraphy, also with this interaction, to raise awareness of the value they carry or create in terms of the graphic design totally and also to draw attention to this area by investigating studies in this way. In addition, with experimental studies done, it has been tried to demonstrate what the opportunities provided by the digital environment can contribute to the calligraphy or how the calligraphy can affect the typography and the graphic design.