Three essays on financial economics: Volatility, asset pricing, foreign direct investment
  1. Tez No: 525660
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkeler arasındaki finansal şok transferlerinin daha kolay olduğu, varlık fiyatlarının daha dalgalı ve finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkilerinin, daha entegre küresel ekonominin etkisiyle daha görünür olduğu tartışılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümü, finansal durum endekslerinin gelişmekte olan piyasa ülkeleri arasındaki finansal şok iletiminin değerlendirilmesine olan rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Gelişen piyasa ülkelerinin ekonomik büyümesi için finansal durum endeksinin tahmin gücü ve finansal şokların volatilite aktarımı bu bölümün konusudur. İkinci bölümde, varlık fiyatlama modellerinde sistematik riskin tahmini, dinamik koşullu korelasyon modeli kullanılarak incelenmiştir. Sektör endeksleri için dinamik koşullu korelasyon modeline dayanan varlık fiyatlandırma modelinin incelenmesinde iki farklı dağılım varsayımı test edilmiştir. Üçüncü bölümün ana hedefi, ekonomik büyümede finansal derinleşmenin rolünü ortaya koymaktır. Finansal derinleşme düzeyinin doğrudan yabancı yatırımlara etkisi ve finansal derinleşme ile ekonomik büyüme arasındaki doğrusal olmayan ilişkinin varlığı bu bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As result of more integrated global economy, it has been argued that financial shock transfers between countries are easier, asset prices are more volatile and negative effects of financial deepening on economic growth is more visible. The first chapter of this study aims to examine the role of financial condition indexes on the evaluation of financial shock transmission between the emerging market countries. The forecasting power of financial condition index for economic growth of emerging market countries and volatility transmission of financial shocks are the subject of this chapter. In the second chapter, the estimation of systematic risk in the asset pricing models is scrutinized by utilizing the dynamic conditional correlation model. The two different distribution assumptions are tested in the examination of asset pricing model which is based on dynamic conditional correlation model, for sector indices. The main target of the chapter three is to reveal the role of financial deepening in economic growth. The impact of level of financial deepening on foreign direct investment and the existence of nonlinear relationship between financial deepening and economic growth are examined in this chapter.