Towards an aesthetic discourse of computational design: Re-contextualizing the sublime
Sayısal tasarımın estetik bir söylemine doğru: Yüce kavramının yeniden bağlamlandırılması
- Tez No: 879703
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Mimarlık, Philosophy, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, sayısal tasarım teknolojisi ve felsefenin ilginç bir kesişimini araştırmakta, mimarlığın insan merkezli olmayan alanında üretken algoritmik formların ontolojik ve estetik boyutlarına derinlemesine inmektedir. Estetik bir değer olarak“yüce”kavramının yeniden bağlamlandırılmasını önermektedir. Bu estetik değer, sayısal formların dinamik, öngörülemez ve değişken estetik nitelikleriyle örtüşmekte ve güzel kavramının sabit koşullarını aşmayı hedeflemektedir. Sayısal tasarımda estetiği yeniden tanımlamak için, yüce kavramı, hem yoğun duygusal etkiler hem de çok geniş veri miktarının ve sınırsız niteliklerinin algılanması probleminden kaynaklı biçimsel nitelikler olarak incelenmektedir. Üretken formların ortaya çıkan, kendiliğinden organize olan ve davranışsal durumları, mimarların, veri dönüştürme, işleme ve manipüle etme gibi dolaylı yollarla tasarım sürecine dahil olduğu sayısal tekniklerin artan karmaşıklığı ile karakterize edilir. Tezin ampirik araştırmasında, görsel bir dokümantasyon olarak iki farklı kelime haritası üretilmiştir; biri yüce kavramının tarihsel kökenini incelerken, diğeri çağdaş üretken tasarım pratiklerindeki yüce yönleri açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu tez, sayısal tasarımda yeni estetik değerlerin, merkezi olmayan ve çok katmanlı ontogenetik stratejiler sonucu ortaya çıkan yüksek derecede karmaşık formlardan ileri geldiğini gözlemlemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores an intriguing intersection of computational design technology and philosophy, delving into the ontological and aesthetic dimensions of generative algorithmic forms in the non-anthropocentric realm of architecture. It proposes a re-contextualization of the sublime as an aesthetic value, aligned with the dynamic, unpredictable, and unstable aesthetic qualities inherent in computational forms, aiming to supersede stable conditions of the beautiful. To reframe aesthetics in computational design, the sublime is examined both as profound emotional“affects”and as formal qualities that are suggested as stemming from the problem of perceiving vast quantities of data and“unbounded”attributes. Emergent, self-organizing, and behavioral states of generative forms are characterized by the increasing complexity of data translation, manipulation, and processing techniques, which indirectly involve architects within design procedures. Through an empirical investigation, producing two vocabulary maps as visual documentation — one tracing a historical lineage of the sublime and the other endeavoring to reveal the sublime aspects in contemporary generative design practices — this thesis observes that new aesthetic values in computational design arise from the high-level complexities of forms, emerging from decentralized and multi-layered ontogenetic strategies.