Ehl-i Sünnet kelamında irade-kader ilişkisi
Relationship will-fate in Ehl-i Sunnah of kalam
  1. Tez No: 525663
  2. Yazar: BÜŞRA ATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Müslümanlar, İslam'ın ilk dönemlerinden itibaren itikadî konularda pek çok sorunlarla karşılaşmış ve bu sorunlara çözüm arayışında fikir ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Kader ve iradenin ne olduğu, Allah'ın ezelde her şeyi takdir edip etmediği, insanın fiillerinin kim tarafından yaratıldığı ve fiillerin asıl failinin Allah mı yoksa insan mı olduğu, insanda hakiki manada iradenin var olup olmadığı gibi konular kader-irade konusu içerisinde tartışılmıştır. Çalışmamız Ehl-i sünnet kelamındaki irade-kader ilişkisi üzerinedir.(Eş'âri, Mâtürîdî) Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında kader, irade ve bu kavramlarla bağlantılı olan kelimelerin açıklaması yapılmıştır. Birinci bölümde, Eş'âri ve Mâtürîdî'nin kader ve iradeye dair görüşleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise kader meselesi içerisinde yer alan bazı önemli konular (hidayet, dalalet, rızık, ecel…) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early times of Islam, Muslims have encountered with a myriad of problems on religious matters and different ideas emerged in the search of solutions to these problems. Issues about what fate and will actually is, whether Allah eternally ordins eveything, who has create human practices, whether the chief offender is Allah or human and whether human is equipped with might and will have been the discussed in the subject about fate and will. This study predicated on relationship will and fate in Ehl-i sunnah of Kalam (Ashari, Maturidi) The study is made up of two parts. In the introduction, information about what fate and will and words associated with these concepts. In one part of study, Ashari and Maturidi's thought on fate and will have been studied. In second part, it has been studied some important issues ( guidance and heresy, livelihood, death…) in matter of fate.