Kamu çalışanlarının stratejik planlama sürecine karşı tutumlarının belirlenmesi: KOSGEB örneği
  1. Tez No: 525693
  2. Yazar: OĞUZHAN ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kamu kurumlarında şeffaf yönetim anlayışının benimsenmesi, kamu hizmetinden faydalanan kesimlere daha etkili hizmet sunma anlayışı ve ulusal hedeflere ulaşmak adına kurumların üzerine düşen görevleri planlı bir şekilde gerçekleştirmek için en etkili yöntemlerden birisi de stratejik planlardır. Bir organizasyonun belirli bir hedefe ulaşmak için belirli bir plan çerçevesinde izlediği politikaların bütünü stratejik planı oluşturur. Özel sektör kuruluşlarının uzun süredir üzerinde durduğu stratejik planlama, son yıllarda kamu kuruluşlarında da uygulanmaya başlamıştır. Stratejik planlamanın bu kadar önem kazandığı günümüzde, yapılan planların başarıya ulaşması için en önemli etkenlerden birisi kurum personelinin bu çalışmaları sahiplenmesi ve uygulamasıdır. Kurum personelinin stratejik plan çalışmalarında önemli bir paydaş olarak görülmesi ve sürece dâhil edilmesi yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, stratejik planlamaya ilişkin kavramlar, stratejik planlama sürecinin nasıl işlediği ve kamu kurumlarında stratejik planlamanın nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir. Ayrıca, bir kamu kurumu olan KOSGEB'in bünyesinde gerçekleştirilen stratejik planlama çalışmaları irdelenmiş ve KOSGEB personelinin stratejik planlamaya ilişkin tutumlarının belirlenmesi için anket uygulaması yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Kamu kurumlarında Stratejik planın nasıl uygulandığı ve özellikle kamu personelinin bu çalışmalara olan bakış açısını saptamaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda stratejik planlama konusunda kavramsal olarak çalışanların bilgi sahibi olduğu ancak uygulama aşamasında yeterli düzeyde katılımın sağlanması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Strategic plans are one of the most effective ways to implement transparent management in public institutions, understanding the concept of providing more effective services to public service beneficiaries, and achieving organizational duties in a planned manner in order to reach national targets. The overall policy that an organization follows in a specific plan to achieve a specific goal forms a strategic plan. Strategic planning, which private sector organizations have long emphasized, has started to be implemented in public institutions in recent years. One of the most important factors in achieving the success of these plans is the ownership and application of these studies by institution personnel. The organization's personnel will be seen as an important stakeholder in their strategic plan studies and the involvement in the process will ensure that the work done is successful. In this study, concepts related to strategic planning, how the strategic planning process works and how strategic planning is carried out in public institutions is examined. Ayrıca, bir kamu kurumu olan, KOSGEB'in bünyesinde gerçekleştirilen stratejik planlama çalışmaları irdelenmiş ve KOSGEB personelinin stratejik planlamaya ilişkin tutumlarının belirlenmesi için anket uygulaması yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. The aim of this study is to show how the strategic plan is implemented in public institutions and especially the attitude of public personnel to these studies. The sample of the study is 229 people working as managers and personnel in various positions within the Presidency of Small and Medium Size Enterprises Development and Support Administration (KOSGEB). In the scale of the study, there are four dimensions and 25 questions about the strategic planning implementation process. As a result, it can be said that participation in the strategic planning process in KOSGEB is not enough and the studies carried out are under the influence of public culture.