İç gruba yönelik tehdit durumunda algılanan önyargı ve ayrımcılık ilişkisi: Aleviler açısından bir inceleme
The relation of perceived prejudice and discrimination in the case of threatening intended to in group: Analysis from the point of Alevis
- Tez No: 525694
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma algılanan tehdit düzeyine göre (yüksek-düşük) Alevi bireylerin temas, özdeşim, ayrımcılık ve önyargı algıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada eğitim(ilköğretim, lise, üniversite) ve etnik kimlik (Türk-Kürt-Diğer) değişkenlerinin de temas, özdeşim, ayrımcılık ve önyargı algılarına etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmamız tehdit unsurunun yoğun olarak görüldüğü Malatya ve tehdit unsurunun çok fazla bulunmadığını varsaydığımız Manisa-Salihli sınırları içerisinde gerçekleşmiştir. Araştırmaya 18-88 yaş aralığında 136 kadın, 18-88 yaş aralığında 137 erkek birey katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri alınmış ve Algılanan Tehdit Ölçeği, Özdeşim Ölçeği, Algılanan Önyargı Ölçeği, Temas Ölçeği ve Ayrımcılık Algısı Ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Veriler analiz edilirken Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız İki Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Manova Analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu Tehdit Algısı Ölçeği'nden alınan puanlarla Ayrımcılık Algısı, Temas, Özdeşleşme, Algılanan Önyargı ölçeklerinden alınan puanlar arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Yüksek tehdit algılayan bireylerin düşük tehdit algılayanlara göre dış grupla daha az temas ettikleri, dış gruptan daha fazla ayrımcılık ve önyargı algıladıkları ve düşük tehdit algısına sahip bireylerle karşılaştırıldıklarında iç grupla özdeşleşme düzeylerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Erkek bireylerin kadın bireylere göre dış gruptan algıladıkları tehdidin daha fazla olduğu görülmüştür. Tehdit-önyargı-ayrımcılık algıları arasında pozitif bir korelasyon, temas-tehdit-özdeşim değişkenleri arasındaysa negatif yönlü bir korelasyon vardır . Araştırmamızda cinsiyet değişkeninin temas, özdeşim, ayrımcılık ve önyargı gibi ölçek puanları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar kuramlar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of determining whether there is a significant difference between the perceptions of contact, identification, discrimination and prejudice of Alevi individuals according to perceived threat level (high-low). The effects of education (primary, high school, university) and ethnic identity (Turkish-Kurdish-Other) variables on the perceptions of contact, identification, discrimination and prejudice are emphasized in the study. Our work was carried out within the borders of Manisa-Salihli where we assume that the threat factor is not too much and Malatya where the threat factor is intensely seen. 136 women in the age range 18-88 and 137 men in the age range 18-88 participated in the research. Participants' demographic information was collected and they were asked to fill in the Perceived Threat Scale, Identification Scale, Perceived Prejudice Scale, Contact Scale, and Perceived Discrimination Scale. Pearson Correlation Analysis, Independent Two-Sample T test, One Way Variance Analysis (ANOVA) and Manova Analysis method were used to analyze the data. The results of the analyzes revealed that there was a significant difference between scores obtained from the Scale of Threat Perception and Scores of Discrimination Perception, Contact, Identification, and Perceived Prejudice scales. Individuals who perceived higher threats were found to have less contact with the external group, perceived more discrimination and prejudice from the external group than the individuals who perceived lower threats, and it was discovered that their levels of identification with inner group were higher than those with low threat perception. It is seen that male individuals are more likely to perceive threats by the external group than women. There is a positive correlation between threat-prejudice-discrimination perceptions and a negative correlation between contact-threat-identity variables. In our study, gender variables did not have a significant effect on scale scores such as contact, identification, discrimination and prejudice. And the relevant conclusions are discussed within the framework of theories.