Ergenlerde sosyal görünüş kaygısının umutsuzluk düzeyi ve kilo özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between hopelessness and the anxiety of social apperance and weight features among adolescents
- Tez No: 525714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ergenlik, birçok gelişimin yaşandığı kritik öneme sahip bir dönem olması sebebiyle ülkemizde ve Dünya'da pek çok araştırmaya konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, ergenlik döneminde sosyal görünüş kaygısının umutsuzluk düzeyi ve kilo özellikleri ile arasında bir ilişkinin olup olmadığı sorusuna cevap aramaktadır. Çalışmamız, betimsel ve ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Çalışma, araştırmacının hazırladığı“Sosyodemografik Veri Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the subject of many researches in our country and in the world because puberty is a period with critical prescriptions in which many developments are experienced. The research is looking for an answer if there is a relationship between the work done, the level of hopelessness of social anxiety and the weight characteristics in adolescence Is there a relationship between the work done, the level of hopelessness of social anxiety and the weight characteristics in adolescence? He's looking for an answer. Our study was prepared in accordance with the descriptive and relational screening model.“Sociodemographic Data Form”,“Social Appearance Anxiety Scale”and“Beck Hopelessness Scale”were used in the study. While the findings obtained in the study were evaluated, SPSS 22.0 statistical package program was used for statistical analysis.