Relationship between financial ratios and the volatility of stock prices: An econometric application on BIST manufacturing industry index
Finansal rasyolar ile hisse senetleri fiyat oynaklığı arasındaki ilişki: BİST imalat sektörü üzerine ekonometrik bir uygulama
  1. Tez No: 525740
  2. Yazar: METİN YİĞİTUŞAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı, panel veri tekniği gibi bir ekonometrik analiz kullanarak finansal rasyolar ile hisse senetleri fiyat oynaklığı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu çalışma Türkiye'de Borsa İstanbul'da imalat sanayii sektöründeki 123 şirketin 2007-2017 arasındaki yıllık bilanço verilerini içermektedir. Modelde kullanılan serilere durağan olup olmadıklarını belirlemek için birim kök testleri uygulanmıştır. Daha sonra korelasyon matris analizi, klasik, sabit ve tesadüfi etkiler regresyon modelleri elde edilmiştir. Bu çalışmadaki bağımlı değişken, hisse fiyat oynaklığı ve bağımsız değişkenler ise Cari Oran, kaldıraç oranı, Alacak Devir Hızı, Firma Değeri, Firma Değeri/Defter Değeri. Aktif Karlılık, Stok Devir Hızı, aktif Büyüme oranı ve Aktif Devir Hızı gibi finansal rasyolardır. Bu çalışmaya dayalı olarak, finansal oranların hisse senetleri fiyat oynaklığı üzerindeki etkilerinin farklı anlam düzeylerinde değiştiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Borsa Istanbul'daki yatırımcılar için önemli işaretler taşıyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between financial ratios and the volatility of stock prices by using an econometric analysis such as panel data techniques. The study covers the balance data of the period from 2007 to 2017 for the 123 companies from manufacturing industry in Borsa Istanbul in Turkey. The series to be used in the model were applied“unit root tests”and examined whether they are stationary or not. Correlation matrix analysis, the classical, fixed effect and random effect regression models were obtained. The dependent variable used in the study is the Volatility of the Stock Price and independent variables are financial ratios such as Current Ratio, Leverage Ratio, Receivables Turnover Ratio, Company value, Company value/Book value, Return on Assets, Stock Turnover Ratio, Assets Turnover Ratio and Assets Growth. Based on the study, it was determined that the effects of financial ratios on the volatility of stock prices vary in different significance levels. The results carry important implications for the investors in Borsa Istanbul.