John Rawls'un dağıtıcı adalet görüşü
John Rawls's view on the distributive justice
- Tez No: 525766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ MURAD OMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın temel motivasyonu, adil bir toplumsal düzeni meydana getirmek ve devamlılığını sağlamak için toplum içindeki kaynakların, fırsatların hak ve özgürlüklerin, mevki ve pozisyonların nasıl ve ne amaçla dağıtılması gerektiği sorusudur. Başka bir deyişle bu çalışmada odak noktamız, dağıtıcı adalettir. Bu doğrultuda, çalışmamızda, adalet kavramına yaptığı katkılarla, siyaset felsefesi tarihinde önemli bir yere sahip olan John Rawls'un yukarıdaki sorunun çözümüne yönelik ortaya koyduğu düşünceleri inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
This study's main motivation is a question of how and what purpose the social resources, opportunities, rights, freedoms, positions and statuses should be distributed in order to bring out a just social order and keep on its continuity. In other words, the main point of this study is distributive justice. Accordingly, in our study, we are going to examine the ideas asserted by John Rawls, who has an important place in political philosophy with his contributions to concept of justice, for the solution of above mentioned question.