20. yüzyıl başlarında Türkçülük hareketi (1908-1923)
- Tez No: 52579
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
O ÖZET XV. yüzyılda batıda başlayan teknolojik ve ekonomik gelişmenin dışında kalan Osmanlı Devleti, güçlü batılı ülkeler karşısında hedef duruma düşmüştür. Fransız İhtilâli, kapsamlı bir siyasî akım olarak ortaya çıkmış, başlangıçta liberal bir anlayışla kendi milletinin bağımsızlığı ve gelişmesini amaç edinen milliyetçilik, bir süre sonra yayılmacı bir ideolojiye dönüşmüştür. Fransız ihtilâli ile yayılan hürriyet, eşitlik, cumhuriyet, lâiklik gibi kavramlarla XIX. yüzyıl, millî devlet ve milliyetçi ideolojilerle belirlenmeye başlamıştır. Milliyetçiliğin yayılması bir taraftan yeni güçlü millî devletleri doğururken, bir taraftan da çok milletli devletleri tehdit eder bir durum ortaya çıkarmıştır. Fransız İhtilâli ile birlikte yeni kavramların desteklenerek yayılması ve siyasî amaçlarla yabancı müdahalesi sonucu Osmanlı Devletinde ayaklanmalar şeklinde devleti tehdide dönüşmüştür. Batıda yayılan millî egemenlik ilkesi ve kendi kaderini kendilerinin belirleme hakkının olduğu gibi kabul edilmesi, açıkça Osmanlı Devleti 'nin parçalanması demek olacağından, milliyetçiliğin ideolojik mahiyeti kasten ihmal edildi. Çağdaşlaşma çabaları neticesi Yeni Osmanlılar, cumhuriyetçi ve milliyetçi fikirleri tanımalarına rağmen, bu fikirlerin Osmanlı toplumu için zararlı olacağını düşünerek, islamî kimlikle meşrutiyet fikrini savunmuşlardır. Osmanlıcılık ideolojisi sayesinde, Osmanlı hanedanına bağlılık temelinde yaratılmak istenen birlik ve millet, gerekli kültür ve dil ile destekl enememiş, Osmanlıcılık fikrinin Devletin dağılmamasına engel olamaması, müslümanları bari bir arada tutmak için“islam milleti”şeklinde millet anlayışına yöneltmiş, ancak müslüman unsurların da Osmanlı Devleti'nden kopmaya başl amal arıyla kendilerine millet esaslı kimlik vermeye başlamışlardı. Oryantalizm içinde yapılan çalışmalar neticesi, TürklerinOsmanlılar öncesi büyük medeniyet kurdukları, dilleri ve tarihlerinin zenginlikleri Türkoloji ile birlikte belirtilmiş, ortaya konan bu bilgiler, içinde bulundukları durumdan kurtulmaya uğraşan Türk aydınlarının da Türklük bilincinin oluşmasında etkin olmuştur. Ayrıca, iki asra yakın devam eden çağdaşlaşma hareketleri, değişik kavram ve fikirler getirmiş, özellikle Avrupa'ya gönderilen öğrenciler, açılan okullar, ders veren subay ve öğretmenler, tercüme edilen kitaplar ve azınlıkların batı ile olan fazlaca münasebeti ve diğer gelişmeler neticesi, milliyetçilik fikrinin doğuşu hazırlanmış teknik gelişmelere parelel olarak ortaya çıkan sosyal hareketlilik ve kültürel gelişme sonucu, millî kimliğin hissedilmesi ile türkçülük fikri doğmuştur. Rusya Türkleri aydınlarından Osmanlı Devleti 'ne gelenlerin siyası Türkçülüğü ve Türk unsurunun devlet içerisinde ön plana geçmesiyle bir milliyetçilik halini almıştır. II. Meşrutiyetin ilanı ile Rusya'dan gelen Türk aydınlarının sahip olduğu siyasî türkçülük ile kültürel anlamda daha önce geliştirilmiş olan Türkçülüğün birleşmesi ile gelen hürriyet ortamı içinde teşkilâtlanmıştır. Teşkilatlanan Türkler, derneklerle felaketlerin yaşandığı günlerde dönemin ihtiyaç ve heyecanım temsil etmiş ve Türklerin kimlik bunalımına cevap vermek istemiştir. Şartlar gereği millî duygulardan kaynaklanan milliyetçilik fikrini uyandırmış ve canlı tutmuşlardır. Aynı zamanda ülke kalkınmasının batının bilim ve tekniği ile olabileceği düşünülerek Avrupa'nın belirli şehirlerine gönderilen Türk gençleri, ülkelerinin içinde bulunduğu durumdan rahatsızlıklarım ortaya koymak, Türk ve dünya kamuoyuna Türklüğün haklı davasını anlatmak ve Türk milletinin sosyal gelişmesini sağlamak amaçlarıyla Türk yurtları kurarak, Türkçülüğün universal lik kazanmasında ve muhtevasının oluşmasında etkili olmuşlardır. Türkçü kuruluşlar, Türklüğü kültürel anlamda bir bütün olarak düşünmüşler, Türkçülerin bir çok alanda ortaya koyduğu fikirler, Cumhuriyet dönemindeki inkı lapları belirleyici olduğu gibi aynı zamanda yeni Türk devletinin ideolojisini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the fact that the Ottoman Empire was incapable of coping with the technological and economical developments at the start of the 15 *h century in the West; the Empire was left alone being targeted against the powerful Western Nations. French Revolution, at the begining was set out as a political trend. The Nationalism which at first; in liberal point of thinking, was the freedom and the development of the self-nation; but later on turned out to be an always expanding ideology, With the French Revolution the 19 *h century together with freedom-equality-republic secular terms, the National Government and the nationalistic ideologies started to clear up in meaning. The expansion of Nationalism on one hand brought out new powerful national Governments and on the other started to be a threat against the multi-national states. The new terms and facts which was updated with the French Revolution and the foreign political pressure was seen as a rebel 1 i oni stic threat in the Ottoman Empire. The National Soverign principal and the acceptance of everybody have everyright to decide his/her own faith was obviously meant for Ottoman Empire to collapse and for not coming to that fact, the ideologist approach to nationalism was left aside. The new ottomans who seemed to be modernized in thinking; the sultans defended their revolutinary thoughts in a wery conservative identity for not to collapse the classical way of ottoman thinking. With the help of ottomanistik ideology, the unity and nationalistic thoughts to be devoted to the ottoman dynasty. With the help of ottomanistik ideology, the unity and nationalistic thoughts for ottomans to devote themselves to the dynasty was collapsing due to the lack of cultural support. For to unite Moslims togother, the identity of Moslim Nationalists was set but with the seperation of conservative elements from the Ottoman Empire, theyeh considered state based identities for themselves. Due to the study of Orientalism, It has been found that the Turks before the ottomans was highly educated with culturally rich societies and that they had a rich history and a complicated language. All these facts led the Turkish intellectuals to think about the Turkish Conscious. With the help of modernization for over two centuries, the students sent abroad, the educational institutions, the teachers and the translated books, the foreing affairs set out nationalistic thoughts and with the technological developments, the social rush and the cultural development, brought out the Turkic Thought. The political Turkic thought brought by Russian Turk Intellectuals and the Turkic element in governmental base turned into a nationalistic behavior. With the 2 nd Constitutional Government the belief was set stiff with political Turkic thought came from Russia and the Turkic element on a free stage. The organized Turks, on board of riots and disasters, symbolized the need and the anxiety of the new Turks and tried to answer the identity chaos. They weakened up the nationalistic feelings in the people. At the same time, they believed that they had to cope with the western countries to technologically develope. They became effective with youngsters who were sent abroad, where they set out the fact of Turkic thoughts to foreigners. They helped Turkic thoughts to get Universally accepted by the contries. Culturally speaking the Turkic Institutions accepted Turkic thoughts as a unified term. The thoughts they set out foreshadowed the thoughts in the Republician Era and identified the new Turkish State Ideology.