Orta dereceli okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmeninin verimliliği
- Tez No: 52578
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışmada,“Türkçe ve Edebiyat Öğretiminin Verimliliği”konusu işleniyor. İnceleme alanını, orta okul ve lise oluşturuyor. Çalışmanın başında (“Giriş”), Türkçe ve edebiyat öğretiminin önemi vurgulandı. Daha sonraki bölümde“ana dili”kavramı üzerinde duruldu. Ayrıca, ana dili öğretiminin Avrupa'da ve ülkemizde gelişimi kısaca ele alındı. Liselerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminde farklı anlayışlarla - öteden beri - karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada,“muhteva”ve“yöntem”le ilgili temel bakış açılan yansıtıldı. Bu bakış açılarından yola çıkılarak bir değerlendirme de yapıldı. Türkçe ve Edebiyat öğretiminin beceri alanlarını inceleyen bölüm, bu çalışmanın ana gövdesini oluşturuyor. Her beceri alanı ayrı başlıklarla incelenirken, özellikle dört temel beceri üzerinde geniş olarak durulmuştur. Bu incelemede, üç ders kitabının karşılaştırmalı analizine de yer verildi. Çalışmanın son bölümünde ise, konuyla ilgili çözüm önerileri sıralanıyor.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study“The productivity of the education of Turkish and Literature”has been taken into consideration. The field of analysis includes secondary school and high school. At the beginning (“Introduction”) the importance of the education of Turkish and Literature has been mentioned. In the other chapter the cancept of“mother ton gue”has been dealt with. Besides the development of mother tongue education in Europe and in our country has been taken into consideration in a minor aspect. In high schools in the education of Turkish Language and Literature different approaches are come across with. In this study the basic aspects of“content”and“method”have been mentioned. The chapter dealing with the fields of skills in the education of Turkish and Literature is the main study field in this study. While each skill has been analyzed one by one, especially the four basic skills have been analy zed. In this study, the analysis of three course books has taken place. In the last chapter some recommendations have been written.