Bâkıllânî'nin Keşfü Esrâri'l-Bâtıniyye adlı eserinin tahkik ve tahlili
The critical edition and analysis of Baqillani's Kashfu Asrar al-Batiniyya
- Tez No: 525816
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bâtınîlik her zahirin bir batını her tenzilin bir tevili olduğunu savunan ve bu tevili de ancak“mâsum imam”ın bileceğine inananların ortak adıdır. Bunlara Peygamber ve imamlar hususundaki yaklaşımlarında aşırıya gidenler anlamında“Gâliyye/Gulât”veya her şeyi mubah saydıkları için“İbahiyye”de denmektedir. İlk dönem Bâtınîyye inancını ele alan kaynaklar sınırlıdır. Bu döneme ait kaynakların çoğu günümüze ulaşmamıştır. Bâtınîliği konu alan ve günümüze ulaşan kaynakların bir kısmı da muhalifler tarafından reddiye tarzında yazılmış eserlerdir. Bu eserlerden biri de Ebû Bekr Muhammed b. Tayyib el-Bâkıllânî (v. 403/1013) tarafından yazılmış olan“Keşfü Esrâri'l-Bâtınîyye”isimli eseridir. Daha sonraki birçok Eş'arî âlim üzerinde etkisi olan bu eser kütüphane raflarına mahkûm edilmiş ve günümüz araştırmacılarıyla buluşturulamamıştı. Günümüzde Bâtınîlik ile ilgili yeteri kadar objektif çalışma yapılmadığı gözükmektedir. Yapılan çalışmaların çoğunda ya tahkir edici bir üslubun ya da savunmacı bir yaklaşımın belirgin olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Tahkik ve tahlilini yaptığımız bu eser Bâtınîlikle ilgili önemli bilgiler içermektedir. Bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak olan eser ilk dönem fırak edebiyatı ve Batınî düşüncesi hakkında günümüz araştırmacılarına önemli bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Batiniyya is a common name for those who believe that for every obvious meaning or any verse there is a secret meaning which the imam knows only. Due to their extreme beliefs they are also known as Galiyya or Ibahiyya becauseof their permissive beliefes. Sources belonging to early period of Batiniyya are limited. Because most of the resources of this period have not reached the present day part of the written sources in our hands are written in form of rejection by dissidents. One of these books known as“Kashfu Asrar al-Batınıyya”belongs to Abu Bakr Muhamad b. Tayyib al-Bakillani. This book affected many Ashari scholars for long times thereafter. But is was finally abandoned to the libary shelves with no possibility for researchers to reach it until today. It seems that no sufficient objective studies about Batiniyya has been published until today most of the studies that have been done seems to be written evidently either an aggressive style or a defensive approach. This work which we have examined and analyzed the book conTâins important information on Batiniyya. We hope that it will fill a large gap in the field and that it will provide important information to the researchers about the“firaq literature”and the Batiniyya.