Benign prostat hiperplazisi hastalarında alfa bloker tedavisinin (tamsulosin) EKG'de QT dispersiyonuna etkisi
The effect of alpha blocker therapy (tamsulosin) on QT dispersion in ECG in patients with benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 525872
  2. Yazar: GÖKHAN YAVUZBİLGE
  3. Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Alfa blokerler çok sık kullanılan tedavi ajanlarıdır. Özellikle benign prostat hiperplazisi hastalarında sık kullanılmaktadır. Artmış QT dispersiyonu ventriküler aritmilerin ve ani kardiyak ölümlerin güvenilir bir öngördürücüsüdür. 3 hafta alfa bloker tedavisi alan benign prostat hiperplazisi hastalarında ilacın QT dispersiyonuna etkisi olup olmadığı incelenecektir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde İç Hastalıkları ve Üroloji polikliniklerinde çalışmaya dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olan hasta gönüllüler prospektif olarak değerlendirildi. Hasta gönüllülere alfa bloker tedavisi ( tamsulosin 0,4 mg 1x1) başlamadan önce EKG çekildi ve alfa bloker tedavisinin 3. haftasında 45 hasta gönüllüye kontrol EKG çekildi. Tedavi öncesi QT dispersiyonu ile tedavi sonrası QT dispersiyonu her hasta için hesaplandı. Bazett formülü ile düzeltilmiş QT dispersiyonu (QTc) hesaplandı. Kontrol grubu hastaların kendileri olarak oluşturuldu. Çalışmamız prospektif olarak yapıldı. Tedavi öncesi düzeltilmiş QT dispersiyonu ile üç haftalık tedavi sonrası düzeltilmiş QT dispersiyonu karşılaştırıldı. QT dispersiyonu manuel olarak hesaplandı. EKG'ler ECG 9020K NIHON KOHDEN marka cihazla 25 mm/saniye hızla, 10 mm/mV olarak 12 derivasyonu ayrıntılı gösterecek şekilde çekildi. Tamsulosin 0,4 mg 1x1 tedavisi öncesi ve tedavinin 3. haftasında kontrol EKG'si çekilen 45 hasta çalışmaya alındı. Tedavi öncesi QT dispersiyonu ile tedavi sonrası QT dispersiyonu her hasta için hesaplandı. Kontrol grubu ilaca henüz başlamamış hastalardan yani hastaların kendilerinden oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 55,0±7,9 yıl, minumum 34 maksimum 69 yıl olarak hesaplandı. Hastaların tedavi öncesi düzeltilmiş QT Dispersiyonu(QTc) ortalaması 59,0 ms ±7,5, tedavinin 21.günü ortalaması 58,3 ms ±7,5 olarak hesaplandı. Benign prostat hiperplazisi hastalarında alfa bloker tedavisinin ( tamsulosin 0,4 mg 1x1) kardiyak aritmiler açısından EKG'de QT dispersiyonu ile değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı derecede aritmojenik riski olmadığı saptandı. Anahtar kelimeler : Alfa bloker , EKG, QT dispersiyonu , Benign prostat hiperplazisi, ventriküler aritmi
Özet (Çeviri)
Alpha blockers are frequently used treatment agents. It is especially used in patients with benign prostatic hyperplasia. Increased QT dispersion is a reliable predictor of ventricular arrhythmias and sudden cardiac deaths. In our study, we investigated whether the drug has an effect on QT dispersion in patients with benign prostatic hyperplasia receiving alpha blocker therapy for 3 weeks.ECG was performed on 45 patients before starting treatment and on the 21st day of treatment. QT dispersion after treatment with QT dispersion was calculated for each patient.QT dispersion was calculated manually.The QT dispersion (QTc) corrected with the Bazett formula was calculated.The control group was formed as patients themselves. Our study was performed prospectively.The mean pre-treatment corrected QT dispersion (QTc) was 59.0 ms ± 7.5, and the mean of day 21 was 58.3 ms ± 7.5.Alpha blocker therapy (tamsulosin 0.4 mg 1x1) in patients with benign prostatic hyperplasia was found to have no statistically significant arrhythmogenic risk when evaluated by QT dispersion in ECG for cardiac arrhythmias.