Sahte benlik algısının evlilikte suçu affetme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the false self on the crime forgiveness in marriage
- Tez No: 525883
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Benlik algısı; kişinin olmak istediği benliği ile dışarıdan kendisini nasıl gördüğü arasındaki farktır. Evlilik; yasalarla belirlenen, iki kişi arasındaki yakın ilişkinin meydana getirdiği birlikteliktir. Affetme ise şikayetlerinden vazgeçme ve kızgınlığı durdurmaktır. Yaptığımız çalışmada ise bahsedilen bu değişkenlerden yola çıkarak sahte benlik algısının evlilikte suçu affetme üzerine etkisi incelenmiştir. Amaç: Bu araştırmanın amacı, sahte benlik algısının evlilikte suçu affetme üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Dargınlık-Kaçınma ve Bağışlama alt ölçekleri bulunan Evlilikte Suçu Affetme Ölçeği ile Sahte Benlik ve Sosyal Kaygı alt ölçekleri bulunan Sahte Benlik Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Yararlanılan ölçekler sayesinde elde edilen verilerin, alt hedeflere uygun istatistiksel yöntemlerle analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayara sayısal ifade olarak kaydedilerek SPSS-18 programıyla istatistiksel sonuçlara çevrilmiştir. Veriler analizlerden önce normal dağılım açısından araştırılmıştır. Katılım gösteren grubun bağımlı değişken Evlilikte Suçu Affetme Ölçeği seviyeleri Shapiro-Wilk testinin de, diğer bağımlı değişken olan Sahte Benlik Ölçeği seviyelerinin Shapiro-Wilk testinin de normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Anlamlılık seviyeleri analiz sonuçlarında, en az p.005). Bağışlama Alt Ölçeği ile Sahte Benlik Alt Ölçeği puanı arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla Spearman korelasyon amacıyla olumlu yönde anlamlı ilişki bulunmuştur (r=.220, p.005).
Özet (Çeviri)
Introduction: Self-perception is that difference with how person wants to be and how a person appears. Marriage is relationships between two people and it based on legal. Forgive is giving up compliment and stopping anger. In our study, how false self-perception is effective on forgiveness in marriage which based on mentioned variables. Aim: Aim of this study is to examine the effect of false self-perception on the forgiveness of crime in marriage. Method: In this study, Personal Information Form; Forgiveness Scale in Marriage with Subscales of Resentment-Avoidance and Forgiveness; and the False Self-Perception Scale with Subscales of False Self and Social Anxiety were used. Data obtained with measuring instrument analyzed with statistical techniques which appropriate sub-purposes. Data obtained measuring instruments were coded and transferred to SPSS (Statistical Package for Social Sciences-18). Before starting to analysis, it was examined in terms of normal distribution. Groups of participants who joined to study, scale level of forgiveness in marriage (S-W= .986, df= 300, p=.005), other dependent variable was level of false self-perception (S-W= .991, df= 300, p=.042); which was found in abnormal distribution. According to analysis's results, level of significance accepted as p.005). There is meaningful relationship between Forgiveness Subscale and False Self Subscale by goal of spearman correlation (r=.220, p.005).