Genç yetişkinlerde aile iklimi ile duygu durumları arasında sahte benlik algısının aracı rolü
The mediating role of fake self-perception between family climate and mood in young adults
- Tez No: 724520
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerde aile iklimi ile duygu durumları arasında sahte benlik algısının aracı rolünün incelenmesidir. Aile ikliminin alt boyutları olan kuşaklar arası otorite, bilişsel uyum boyutları ve aile içi ilişkisellik boyutları ele alınarak benlik, sahte benlik, pozitif ve negatif duygu durumlarının da detaylı bir şekilde de açıklanması amaçlanmıştır. Ayrıca genç yetişkinlerde aile ikliminin, sahte benliğin ve duydu durumunun çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi de çalışmanın amaçları içerisindedir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 18-35 yaş arası bekar genç yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, gönüllülük esasına dayalı olarak anket formunu dolduran 392'i (%81.7) kadın, 88'i (18.3) erkek toplam 480 genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Aile İklimi Ölçeği, Sahte Benlik Ölçeği ve Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi, SPSS paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler ve alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermediğini anlamak için çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) analizi yapılmış ve bu sonuçlara dayanarak grupların karşılaştırılmasında parametrik teknikler (t testi, F testi) tercih edilmiştir. Araştırma bağımlı değişkenlerinin demografik özelliklere göre farklılaşması test edilirken t testi, Anova ve LSD istatistik teknikleri, değişkenler arası ilişkiler analiz edilirken Pearson korelasyon katsayısı istatistik teknikleri kullanılmıştır. Yordayıcılığı analiz ederken de Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) istatistik tekniği kullanılmıştır. Sahte benlik algısı değişkeninin aile iklimi ve duygu durumu değişkenleri arasındaki ilişkide aracı rolünün olup olmadığı ve değişkenler arasındaki yapısal ilişkiler Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda genç yetişkinlerin aile iklimi, sahte benlik ve duygu durumlarının bazı demografik değişkenlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Kurulan yapısal eşitlik modelinde sahte benlik algısının aile iklimi ile duygu durum arasında kısmi aracı role sahip olduğu görülmektedir. YEM analizi sonuçlarına göre, test edilen modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The target of this study is to search the mediating role of fake self-perception between family climate and mood in young adults. It was aimed to explain in details the self, fake self, positive and negative mood states by addressing the sub-dimensions of family climate, the dimensions of intergenerational authority, cognitive adaptation and intra-familial relationship. Additionally, examining family climate, fake self and mood status in young adults in terms of various demographic variables are also within the aims of the study. The research was carried out in according to the survey model. The population of the study consists of single young adults between the ages of 18-35. The sample of the study consists of 392 (81.7%) women, 88 (18.3%) men, a total of 480 young adults, who filled out the questionnaire on a voluntary basis. In the study, data were collected using personal information form, Family Climate Scale, Fake Self Scale, and Positive and Negative Mood Scale. The analysis of the data was carried out through the SPSS program. Skewness and Kurtosis analysis was performed to understand whether the scales and sub-dimensions used in the study showed normal distribution, and based on these results, parametric techniques (t-test, F-test) were preferred for the comparison of the groups. The t test, Anova and LSD statistical techniques were used while testing the differentiation of dependent variables based on demographic characteristics and Pearson correlation coefficient statistical techniques were used when analysing the relationships between variables. Structural Equation Model (SEM) statistical technique was applied while analysing the predictability. Whether the fake self-perception variable has a mediator role in the relationship between the family climate and mood variables and the structural relationships between the variables were revealed by the Structural Equation Model (SEM). As a result of the study, it was found out that the family climate, fake self and mood states of young adults differ according to some demographic variables. Based on established structural equation model, it is found that fake self-perception has a partial mediating role between family climate and mood. According to the outcomes of the SEM analysis, it was found that the fit indices of the tested model were at an acceptable level.