Yetişkin bağlanma stilleri ile sahte benliğin evlilik yaşamı üzerindeki rolü
The role of adult attachment styles and the false self on marriage life
- Tez No: 764214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bağlanma stilleri ile sahte benliğin evlilik doyumu üzerindeki rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 18 yaş üstü 402 kadın ve erkek evli birey oluşturmuştur. Veriler,“İlişki Ölçekleri Anketi”,“Sahte Benlik Algısı Ölçeği”ve“Evlilik Yaşamı Ölçeği”yardımıyla toplanmıştır. Evli bireylerden oluşan katılımcıların demografik bilgilerine ulaşılmasında kişisel bilgiler formu kullanılmıştır. Ölçek uygulamaları sonucunda elde edilen verilerin analizinde ilk olarak frekanslar ve yüzdelikler hesaplanmıştır. Daha sonrasında iki grubun puan ortalamalarının anlam ilişkisini tespit etmek adına t testi, ikiden fazla olan grupların puan ortalamalarının anlam ilişkisini tespit etmek adına da tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Her bir değişkenin birbirleri ile olan ilişkinin anlamlılığını tespit etmek adına da pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Son olarak da iki bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki rolünü incelemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yetişkin bağlanma stillerinin evlilik doyumunu anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür. Yetişkin bağlanma stillerinin alt ölçeklerinden güvenli bağlanma, evlilik doyumunu pozitif yönde anlamlı bir biçimde yordarken, kaygılı ve saplantılı bağlanma, evlilik doyumunu negatif yönde anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra sahte benliğin evlilik doyumunu anlamlı bir biçimde yordadığı bulgusuna varılırken; sahte benliğin alt ölçeklerinden sahte benlik algısının, evlilik doyumunu negatif yönde anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The target of this study is to examine the role of adult attachment styles and false self on marital satisfaction. The participants of the study consisted of 402 married men and women over the age of 18. Data were collected with the help of“Relationship Scales Questionnaire”,“Fake Self-Perception Scale”and“Marriage Life Scale”. The personal information form was used to reach the demographic information of the married individuals. In the analysis of the data obtained as a result of the scale applications, firstly the frequencies and percentages were calculated. Afterwards, t-test was used to determine the meaningful relationship between the mean scores of the two groups, and one-way analysis of variance was used to determine the meaning relationship between the mean scores of the groups with more than two scores. Pearson product-moment correlation analysis was performed in order to determine the significance of the relationship between each variable. Finally, multiple regression analysis was performed to examine the role of two independent variables on the dependent variable. As a result of the analysis, it was found that adult attachment styles significantly predicted marital satisfaction; Secure attachment, which is one of the subscales of adult attachment styles, positively predicted marital satisfaction, while anxious and preoccupied attachment predicted it negatively. In addition, it was found that false self significantly predicted marital satisfaction; It was observed that false self-perception, one of the subscales of false self, predicted marital satisfaction in a negative way.