Ahilik konusunda bir kısa film senaryosu denemesi
An effort to create a script about Ahi order
  1. Tez No: 525914
  2. Yazar: BEDİRHAN KARAKURLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma irfan geleneklerimizden tasavvufun, sosyal hayatta görülebilen bir örgütlenmesi olan Ahilik kültürü ile ilgili bir kısa film senaryosu oluşturma denemesidir. Ahilik bu çalışmada özellikle bir ekonomi modeli olarak ele alınmıştır. Günümüz ekonomik ve sosyal ilişkilerinin insanı yalnızlaştırması karşısında bir alternatif tavır örneği olarak düşünülmüş ve bunun görülebileceği bir senaryo yazılmaya çalışılmıştır. Tasavvufun pratiğe dönüştüğü alan olduğu düşünülen, iktisadi ve tasavvufi bir kurum olan Ahilik ekseninde yazılmaya çalışılmış olan senaryonun raporu oluşturulmuş, senaryo ve storyboard ile tez tamamlanmıştır. Senaryoya bir temel oluşturabilmek için Ahilik hakkında kısa bir giriş yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an effort to write a short film script centered on Ahi Order and its culture, which is an act of the wisdom tradition and a social life organization of Sufism. In this study, Ahi Order is exclusively approached as an economic model. In contrast to the alienation process of economic and social relationships of modern-day world, Ahi Order is thought to possess an alternative attitude and a script around its ideals is tried to be written in this context. A report is created about the script, that is written around the ideals of Sufi and financial Turkish institution Ahi Order, which is thought to put Sufism into practice. A storyboard is added to the script and thus the thesis is concluded. A short introduction about Ahi Order is made to create a foundation for the script.