Alkol kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda erken dönem uyumsuz şemalar ve başa çıkma biçimlerinin, içme nedenleri, aşerme ve remisyon öyküsü ile ilişkisi
The relationship between early maladaptive schemas and coping styles with drinking motives, craving and remission history in male patients with alcohol use disorders
- Tez No: 635413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Alkol kullanım bozukluğu (AKB), kişinin beden ve ruh sağlığını, aile, toplum ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma; alkol alma isteğini durduramama ile belirli bir bozukluktur. Çalışmamızda erken dönem uyumsuz şemalar ve başa çıkma biçimlerinin, bağımlılığın sürdürülmesinde önemli etkenler olan aşerme, alkol tüketimindeki son belirleyici yolak olan içme nedenleri ve kişilerin geçmiş remisyon öyküsü ile ilişkisini araştırmayı amaçladık Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM yataklı kliniğinde tedaviye alınan ve ayaktan tedavi birimine başvuran, DSM-5'e göre AKB tanısı konulmuş toplam 90 hasta dahil edilmiştir. Hastalara SCID-5-CV uygulanarak AKB tanısı netleştirildi ve ek psikiyatrik tanı alanlar dışlandı. CIWA-Ar uygulanarak yoksunluk bulguları olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Sosyodemografik veri formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Formu-3 (YŞÖ-KF3), Young Telafi Ölçeği (YTÖ), Young-Rygh Kaçınma Ölçeği (YRKÖ), İçme Nedenleri Ölçeği (İNÖ-G), Obsesif Kompulsif İçme Ölçeği (OKİÖ) uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda AKB olan erkek hastalarda özellikle Ayrılma ve Dışlanma/Reddedilme ve Zedelenmiş Özerklik ve Performans şema boyutlarına ait olmak üzere, erken dönem uyumsuz şemalara sahip olanların daha fazla aşerme yaşadıkları bulunmuştur (p0/05). Sonuç: Araştırmamızın sonucunda elde ettiğimiz veriler, erken dönem uyumsuz şemalar ve şemalarla başa çıkma biçimlerinin aşerme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Tedavinin erken döneminde hastaların aşerme ile mücadelesinde şemalar ve baş etme biçimleri odaklı bilişsel müdahale göz önünde bulundurulmalıdır. Bu alanda psikoterapötik hedeflerin belirlenmesi konusunda çalışmaların arttırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Goal: Alcohol use disorder is a type of disorder characterized by frequent and excessive alcohol use which causes negative impact on person's physical and emotional health and family, work and social adaptation. In this work, our goal is to analyze the relationship between early maladaptive schemas and coping styles, with craving, reasons for consumption and finally remission history. Method: This is a cross sectional study. We selected 90 ERSHH AMATEM inpatient and outpatient subjects with confirmed AUD diagnosis according to DSM- 5. AUD diagnosis is reconfirmed by applying SCID-5CV. Subjects with additional psychiatric conditions are excluded. Subjects without withdrawal symptoms are included by applying CIWA-Ar. Sociodemographic data form, Young Schema Questionnaire Short form-3 (YSQ-S3), Young Rygh Avoidance Inventory (YRAI), Young Compensation Inventory (YCI), Drinking Motives Questionnaire — Revised (DMQ-R), Obsessive Compulsive Drinking Scale (OCDS) are applied. Results :Our findings show that male subjects who have early maladaptive schemas, especially in Disconnection and Rejection and Impaired Autonomy and Performance domains experience more cravings (p0/05). Conclusion: Our findings show that early maladaptive schemas and coping mechanisms with these schemas are correlated with cravings. When patients are struggling with cravings, coping mechanism focused cognitive intervention should be considered during early treatment. Further research is needed in defining psychotherapeutic goals in this area.