Türkiye'deki profesyonel futbol faaliyetlerinde disiplin ihlali oluşturan fiiller ve bunların kulüplere maliyeti
Actions which create disciplinary viaolation and their cost professional football operations in turkey
- Tez No: 525921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Türkiye'deki profesyonel futbol faaliyetlerinde meydana gelen disiplin ihlalleri ve verilen disiplin cezalarının profesyonel liglerde mücadele eden kulüplere olan maliyetini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmaya 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında yer almış olan kulüpler konu edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 24.0 paketinden yararlanılmıştır. Çalışma futbol disiplin talimatı adı altında alınmış olan kararların içinden; Saha Olayları, Çirkin ve Kötü Tezahürat, Taraftar İzleme Cezası, Talimatlara Aykırı Hareket, Sportmenliğe Aykırı Açıklama, Sportmenliğe Aykırı Hareket, Takım Halinde Sportmenliğe Aykırı Hareket, Usulsüz Seyirci Alma, Kişilik Haklarına Saldırı, Hakaret ve Tehdit, Saldırı başlıkları ile sınırlandırılmıştır. Bulgular: 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında en çok para cezası verilen liglerin sıralamasının değişmediği tespit edilmiştir. 1.sırada Spor Toto Süper Lig, 2.sırada PTT 1.Lig, 3.sırada TFF 2.Lig ve 4.sırada TFF 3.Lig'in yer aldığı belirlenmiştir. En çok para cezası, çirkin ve kötü tezahürattan 15.090.750 TL ve saha olaylarından 8.712.000 TL şeklinde gerçekleşmiştir. Daha sonra sırası ile talimatlara aykırı hareket etme 4.023.500 TL, sportmenliğe aykırı hareket 3.632.770 TL, sportmenliğe aykırı açıklamada bulunma 1.963.500 TL, usulsüz seyirci alma 1.433.500, kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit 1.360.400 TL, saldırı 480.950 TL geldiği görülmüştür. Toplamda bütün liglerde iki sezonda 38.948.413 TL para cezasının verildiği belirlenmiştir. Sonuç: Kulüplerin sezon boyunca almış oldukları para cezaları ışığında en çok taraftarların, daha sonra ise yönetim kadrosu, kulüp futbolcularının ve kulüp yetkililerinin oluşturduğu grubun disiplin ihlallerine ve disiplin cezalarına sebebiyet verdiği belirlenmiştir. Bu ve benzer çalışmaların daha bilinçli hareket edilmesi yönünde faydalı olacağı ve dolaylı olarak da kulüplere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of the study, disciplin eviolation soccurring in Professional football activities in Turkey and to investigate the cost to clubs competing in professional leagues. Materials and Methods: The research is a study in cross-sectional screening model. It has been included clubs which have been involved in research in 2016-2017 and 2017-2018 season. SPSS 24.0 package was used to analyze the data. From the decision staken under the name of working foot ball discipline instruction; It has been Limited Titles such as Field Events, Ugly and Bad Cheer, Fan Tracking Penalty, Acting Contrary to The İnstructions, Statement Contrary to The Sportsmanship, Acting Contrary to The Sportsmanship, Acting Contrary to The Sportsmanship as a Team, Against, Spor, To Receive Unmethodical Audience, Personality Rights Attack, Insult and Threat, Attack. Findings: In the 2016-2017 and 2017-2018 seasons, the ranking of the most fined leagues was not changed. Sports Toto Super League in the 1st place, PTT 1st League in the 2nd place, TFF 2nd League in the 3rd place and TFF 3rd League in the 4th place were determined. Most of the fines are 15.090.750 TL for ugly and bad cheer and 8.712.000 TL for field events. Then, acting contrary to the instructions 4.023.500 TL, Acting Contrary to The Sportsmanship 3.632.770 TL, Statement Contrary to The Sportsmanship 1.963.500 TL, to Receive unmethodical audience 1.433.500, Personal right sattack, defamation and threat 1.360.400 TL, It was seen that 480.950 TL came from attack. In total, it was determined that a fine of 38.948.413 TL was given in two seasons in allleagues. Conclusion: In the light of the fines that the clubs received during the seasons, it has been determined that the most fans, then the management team, the club footballers and the group of the club officials caused disciplinary violations and disciplinary penalties. It is thought that this and similar studies will be beneficial for more conscious movement and indirectly contribute to clubs.