Din görevlileri ve aile hekimlerinin bağımlılığa yönelik tutumlarının empati ve bilinçli farkındalık düzeyleri ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between religious officers and family doctors' attitudes to the impact and conscious awareness levels
  1. Tez No: 525920
  2. Yazar: FULDA KOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE NESRİN DİLBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, din görevlileri ve aile hekimlerinin bağımlılığa yönelik tutumlarının empati ve bilinçli farkındalık düzeyleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışma için, Adana ve İstanbul ilinde görev alan rastgele seçilmiş 100 din görevlisi ve 100 aile hekimi olmak üzere toplam 200 kişilik örneklemin verilerinden yola çıkılmıştır. Din görevlisi ve aile hekimlerine, Kişisel Bilgi Formu, Bağımlılık İle İlgili İnanışlar Ölçeği, Temel Empati Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği uygulanmış ve bu ölçeklerden aldıkları puanlar, araştırmada söz konusu olan değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla istatistiksel veri analizi yöntemleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırmada betimleyici ve karşılaştırma analizleri yapılmış ve sonuçlar doğrultusunda, din görevlilerin uzmanlara güven, kurtarma sorumluluğu, ahlaki zayıflık, bilinçli farkındalık, bilişsel ve temel empati puanı, aile hekimlerinden anlamlı biçimde yüksektir. Aile hekimlerinin başa çıkma puanı, din görevlilerinden anlamlı biçimde yüksektir. Kadın aile hekimlerinin başa çıkma puanı, kadın din görevlilerine göre anlamlı biçimde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, empati ve bilinçli farkındalığın din görevlililerindeki ve aile hekimlerindeki bağımlılığa yönelik tutumları etkilediğini vurgulamıştır. Empati ve bilinçli farkındalık, bağımlı gençlerin maddeden kurtulması ve topluma tekrar kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between religion officers and family physicians' attitudes towards addiction and empathy and conscious awareness levels were examined. For this study, a random sample of 200 randomly selected 100 religious officials and 100 family physicians working in the provinces of Adana and Istanbul came out of the dataPersonal Information Form, Beliefs about Dependency Scale, Basic Empathy Scale and Conscious Awareness Scale were applied to religion officers and family physicians and the scores they obtained from these scales were evaluated in the direction of statistical data analysis methods in order to determine the relation between the variables mentioned in the research. Descriptive and comparative analyzes were carried out in the study, and in the direction of the results, religion officials' confidence in the experts, rescue responsibility, moral weakness, conscious awareness, cognitive and basic empathy scores were significantly higher than the family physicians. The performance score of family physicians is significantly higher than that of religious officials. It has been determined that the score of achievement of female family physicians is significantly higher than that of female religious officials. In the direction of the findings obtained in the research, this thesis emphasized that empathy and conscious awareness affect attitudes towards religious affiliation and family doctors dependence. Empathy and conscious awareness are of great importance in terms of releasing addicted young people from the material and recuperation.