Sıçan faringokütanöz fistül modelinde bakteriyel selülozun fistül kapanmasında etkinliğinin primer onarım ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 525940
  2. Yazar: BERAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Faringokütanöz fistül ( FKF ) total larenjektomi sonrası görülen önemli bir komplikasyondur. FKF tedavisi halen tartışmalıdır. Bakteriyel selüloz mükemmel mekanik ve biyolojik özelliklerinden dolayı iyi bir yara iyileştiricidir. Günümüzde bakteriyel selülozun FKF tedavisiyle ilgili veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda sıçanlarda FKF iyileşmesinde bakteriyel selülozun etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: 30 Sprague- Dawley sıçan üç gruba bölündü. Faringoözofagotomi modeli oluşturuldu ve gruplar sırasıyla vikril, bakteriyel selüloz, hem vikril hem bakteriyel selüloz ile onarıldı. Tüm istatiksel analizler SPSS Windows yazılım programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Histolojik ve makroskopik yara kapanması olarak sonuçlar elde edildi. Fibroblast ve inflamatuar hücre depolanmasının hem bakteriyel selüloz hem primer sütur ile onarılan grupta primer sütur ile kapatılan gruba göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Sonuçlar: Çalışmamızda bakteriyel selülozun fibroblast oluşumu ve makroskopik FKF kapanması üzerine olumlu etkileri gösterildi. Bakteriyel selülozun FKF kapanması üzerine etkilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pharyngocutaneous fistula (PCF) is a significant complication after total laryngectomy. The treatment of PCF is still controversial. Bacterial cellulose is a good wound dressing because of its excellent mechanical and biological properties. There is no data available about bacterial cellulose in the treatment of PCF. For this purpose, we aim to research the effects of bacterial cellulose on PCF healing in rats. Method: Thirty Sprague-Dawley rats were divided into three groups. Artificial pharyngoesophagetomy was performed and was then closed with vicryl, bacterial cellulose, and both vicryl and bacterial cellulose, respectively. All statistical analyses were performed by the SPSS software system for Windows. Results: Outcome measurements included gross wound inspection and histological examination. Fibroblast density and inflammatory cell infiltration in the group closed with both bacterial cellulose and primary suture was significantly greater than the group closed with primary suture. Conclusions: In this study, bacterial cellulose was shown to have beneficial effects on the formation of fibroblast and the macroscopically closure of PCF. However, for better evaluation of the effects of bacterial cellulose on the closure of PCF, more research should be performed.