Skleroderma hastalarında obstrüktı̇f uyku apne prevalansı ve akcı̇ğer tutulumu ı̇le ı̇lı̇şkı̇sı̇
Prevalence of obstructive sleep apnea and it's association with pulmonary i̇nvolvement in patients with scleroderma
  1. Tez No: 525939
  2. Yazar: TUĞÇE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmanın ana amacı Skleroderma (SSk) hastalarında obstrüktif uyku apne (OSA) prevalansını ve sklerodermada akciğer tutulumu ile OSA arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya TC. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ile Romatoloji polikliniklerine ve servislerine başvuran 62 ardışık skleroderma tanılı hasta (ortalama yaş 48±11;; % 93,5 kadın;; vücut kitle indeksi [VKİ] 26,7±5,0 kg/m2) dahil edildi. Hastaların anamnezi, fizik muayene bulguları kaydedildi, ve spirometri, karbonmonoksit difüzyon kapasitesi ölçümü (DLCO) ile, 6 dakika yürüme testi uygulandı. Epworth Uykululuk Skalası (ESS) anketi dolduruldu ve kardiyorespiratuar poligrafi (KRPG) ile evde uyku testi yapıldı. KRPG'de Apne-Hipopne İndeksi (AHI)³15/saat olan hastalar OSA olarak kabul edildi. OSA zorluk derecesini belirlemede önemli olan diğer parametrelerden Oksijen Desatürasyon İndeksi (ODI), minimum oksijen satürasyonu ve %90 satürasyon altında geçen süreler kaydedildi. Akciğer tutulumu varlığı son 6 ay içinde çekilen yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi (HRCT) ile değerlendirilerek Warrick skoruna ve ayrıca DLCO değerlerine göre sınıflandırıldı. Uyku testi analizleri ve akciğer tutulumu değerlendirmeleri, hastaların klinik bilgilerinden habersiz olan uzman doktorlar tarafından yapıldı. Bulgular: Toplam 62 hastanın 20'sinde (% 32,3) OSA tespit edildi. Bu hastaların %30'unda aynı zamanda gündüz aşırı uykululuk hali (ESS ≥10) bildirildi. HRCT verilerine göre 47 hastada (%75,8), DLCO verilerine göre de koopere olan 53 hastanın 41'inde (%77,4) akciğer tutulumu tespit edildi. OSA olup olmamasına göre 2 gruba ayrılan SSk hastalarında, akciğer tutulumu varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (OSA'da %85,0, OSA olmayanlarda %73,2) . SSk kohortumuzda OSA'yı predikte eden değişkenler; yaş (Odds Ratio [OR] 1,09), VKİ (OR 1,23), bel çevresi (OR 1,16), ESS (OR 1,12), obezite (OR 3,91) ve hipertansiyon (OR 5,12) olarak bulundu. Çok değişkenli analizde bel çevresi (OR 1,14), obezite (OR 3,75) ve hipertansiyon (OR 4,71) iv anlamlı bulundu. Pearson korelasyon testi kullanılarak yapılan istatistiksel analizlerde %FEV1, %FVC ve %DLCO değerleri ile Warrick skoru arasında anlamlı negatif lineer korelasyon saptanırken, AHI ve ODI ile herhangi bir ilişki görülmedi. OSA zorluk derecesi parametrelerinden uykuda satürasyon %90 altında geçen süre ile %DLCO değeri arasında anlamlı negatif ilişki gözlendi (r= -0,29; p=0,033). Çok değişkenli regresyon analizinde, bu ilişki yaş, VKİ ve AHI'den bağımsız olarak bulundu (p=0,007). Sonuç: Bu çalışmamızda, SSk hastalarında OSA prevalansı, normal popülasyona göre yüksek bulundu. Akciğer tutulumu varlığı ile OSA prevalansı arasında bir ilişki gözlenmedi. Ancak, akciğer tutulumu parametrelerinden DLCO ile OSA zorluk derecesi parametrelerinden, uykuda satürasyon %90 altında geçen süre arasında, bağımsız, anlamlı lineer ilişki saptandı. Bu ilişki, SSk hastalarında, pulmoner hipertansiyon ve hipoksik solunum yetmezliği riski de göz önüne alındığında, ayrı bir klinik anlam taşımaktadır. SSk ilişikli interstisyel akciğer hastalarının OSA açısından değerlendirilmesi ve etkin tedavi edilmesi ile bu hastaların yaşam kalitesinin iyileşmesi ve hastalık progresyonunun yavaşlatılması mümkün olabilir. Kayıt: Bu çalışmamız, www.clinicaltrials.gov'a kaydedilmiştir (NCT02740569)
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the prevalence of obstructive sleep apnea (OSA) and its association with pulmonary involvement in patients with scleroderma (SSc). Methods: The study involved 62 consecutive patients (mean age: 48±11, %93,5 women, mean body mass index [BMI] 26,7±5,0 kg/m2) with the diagnosis of SSc who were admitted to outpatient clinic and/or hospitalized in Marmara University, Pendik Research and Training Hospital. Demographic characteristics and medical histories of all study patients were recorded. Patients underwent detailed physical examination, spirometry, carbonmonoxide diffusion capacity (DLCO) and 6 minutes walking test. Epworth Sleeping Scale (ESS) was performed, and all patients underwent cardiorespiratory polygraphy (CRPG) at home. The diagnosis of OSA was made if a patient had apnea-hypopnea index (AHI) ³15/hour on CRPG. Other parameters including oxygen desaturation index (ODI), minimum oxygen saturation, and time spent with saturation < 90% were recorded. Pulmonary involvement was categorized according to DLCO test as well as Warrick score based on high-resolution computed tomography (HRCT) findings. Polygraphic sleep test analysis and pulmonary involvement evaluations were performed by specialists blinded to patients' clinical and demographical characteristics. Results: The study population was consisted of 62 patients, of whom 20 (32,3%) had OSA. Out of these, 30% patients reported concomitant excessive daytime sleepiness (ESS ≥10). Pulmonary involvement was detected in 47 patients (75,8%) based on HRCT, and in 41 (77,4%) based on DLCO findings, respectively. There was no statistically significant difference between SSc patients with vs without OSA regarding pulmonary involvement. Parameters predicting OSA in our SSc cohort were: age (Odds Ratio [OR] 1,09), BMI (OR 1,23), waist circumference (OR 1,16), ESS (OR 1,12), obesity (OR 3,91), and hypertension (OR 5,12). In multivariate analysis, waist circumference (OR 1,14), vi obesity (OR 3,75) and hypertension (OR 4,71) remained statistically significant. Pearson correlation test revealed a negative linear correlation between FEV1%, FVC%, DLCO% with Warrick score. While there was no significant association between Warrick score and OSA parameters AHI and ODI, a negative linear correlation was present between DLCO% and the time spent under 90% saturation on CRPG (r= -0,29; p=0,033). This association was independent of age, BMI and AHI (p=0.007). Conclusion: Our study demonstrated that OSA prevalence was high in patients with SSc compared to normal population in epidemiologic studies. There was no association between pulmonary involvement and OSA prevalence. However, there was an independent significant linear association between DLCO and time spent under 90% oxygen saturation during sleep. This association is particularly important considering the risk of pulmonary hypertension and hypoxic respiratory failure in patients with SSc. Early identification and effective treatment of OSA among patients with SSc-associated interstitial lung disease may improve quality of life and reduce the progression of the disease. Registry: This study was registered with www.clinicaltrials.gov (NCT02740569).