İsmail Hakkı Bursevi hayatı, eserleri ve Tuhfe-i Ömeriyye'si (tenkitli metin)
- Tez No: 52597
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKERİM ABDÜLKADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET XVIII. asnn büyük mutasavvıf yazar ve şairlerinden olan İsmail Hakkı Bursevî (1652-1725) çok çeşitli konularda manzum ve mensur olarak yüz otuzdan fazla eserin sahibidir. Celvetî yolunun önde gelen şahsiyetlerindendir. Konumuz olan onun olgunluk dönemi eserlerinden“Tuhfe-i Ömeriyye”yi H.l 134 tarihinde Şam dönüşü Üsküdar'da yazmıştır. Eser, mensur kısımlarıyla beraber yirmi manzumeyi de ihtiva etmektedir. Tevhidin kısımlarının açıklanması, Imlvet-cclvel kavranıl, esma-i İlalıiyyc, nefy ü isbât ve daha bazı tasavvuf? ıstılahlarla, isimler, İstanbul'un önemi, Dört îmam ve Dört Halife gibi konuları ayet, hadis, güzel sözler ve duru bir lisanla Türkçe olarak anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ismail Hakkı Bursevî, as one of the greatest sufis writers and poets of the XVIII th Century, is hhe writer of more than 130 poems and prose on various topics. He is also aleading character of the Celveti way. Bursevî was born in 1652 and died in 1725. He wrote the“Tuhfe-i Omeriyye”which is our topic and which he wrote when he was more experienced in his art at Üsküdar on his return from Damascus in 1722. In his work, he used pure and clear Turkish. He explained the monotheisme, The concept of Halvet-Celvet, names of the God,“nefy ü isbat”and with some religius idioms. He also talked about names, importance of Istanbul, four Imams, and four Caliphs by giving examples from the Koran and words of the prophet.