Anne-babaların okul öncesi eğitim kurumu seçimini etkileyen etkenler
- Tez No: 52596
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, anne-babaların okulöncesi eğitim kurumu seçimlerim etkile yen etkenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, anne-babaların kurum seçiminde fiziki koşullar, program, personel, sağlık ve beslenme, aile ile ilişkiler ve yönetim alanlarını dikkate alma durumları; anne-babaların kurum seçiminde en çok dikkat ettikleri alan ve anne-babaların kişisel nitelikleri ile okulöncesi eğitim kurumu seçimi arasında anlamlı ilişki olup olmadığı alt problemleri yer almıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara'nın 8 merkez ilçesindeki MEB ve SHÇEK' e bağlı 32 okulöncesi eğitim kurumunda 4-6 yaş grubu çocuğu bulunan toplam 384 veli oluşturmuştur. Anket, uzmanların ve uygulayıcıların görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anket sorulan II bölümden oluşmuştur. I. bölümde anne- babaların niteliklerine ve kurum seçimine ilişkin 9 soru, II. bölümde kurum seçi mini etkileyen 6 alan altında 33 soru yer almıştır. Anne-babaların kişisel nitelikleri ile okulöncesi eğitim kurumu seçimini etkileyen etkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını bulmak için Tek Yönlü Varyans Analizi, bu testin sonucunda ortaya çıkan farkın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak amacıyla Tukey Testi ve t Testi uygulanmıştır. Bulgulara göre; anne-babaların büyük bir çoğunluğu kurumun iyi bir eğitim vermesi seçeneğini birinci derecede önemli bulmuştur. Grubun üçte biri ücreti önemli bulmakla birlikte bunların da çoğunluğu ücreti üçüncü derecede önemli görmüşlerdir. Anne-babaların büyük bir çoğunluğu kurumu tavsiye üzerine bul muştur. Okulöncesi kurum seçiminde anne-babalar en çok yönetim ve personel alanlarına, en az ise fiziksel koşullara dikkat etmişlerdir. Anne-babaların büyük bir çoğunluğu,“okulöncesi eğitim kurumunun verdiği bakım ve eğitim olanaklarını evde sağlayabil şeydiniz yine de kurumu terciheder miydiniz”sorusuna“evet”cevabını vermiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; bütün anaokullarının açılışta sahip olması gerekli nitelikler tekrar gözden geçirilmelidir. Okulöncesi eğitim kurumlan broşür ve afişlerle kendilerini ailelere tanıtmalı ve ailelerin ziyaretine her zaman açık olmalıdır. Ayrıca anne-babalara okulöncesi eğitim kurumu seçiminde yardımcı olacak uzmanlar ve yayınlar bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY the school, the staffs and administrators in the school, being careful on health and nutrition of the children and the relationships with the parents are taken as subproblems. Also, what parents mostly want to see in the preschool and whether there is any significant relationships between the parents' personal characteristics and choosing a preschool are another subproblems of this study. The sample of this research was drawn from 384 parents who have a child (4-6 age group) in the thirty two preschools were randomly chosen among the preschool which are connected Ministry of Education or Social Service Child Protection Institution in Ankara. The questionnaire was developed by the researcher by taking opinions of the child development experts and workers. The questionnaire is constitute of two parts. In the first part, there are 9 questions about parents' personal characteristics and their choices. The second part contains 33 questions (in six areas) about the effects on preschool choice of the parents. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to test whether there existed any significant relationship between the personal characteristics of the parents and the effects which are effective on parents' preschool choices. According to ANOVA results, / test and Tukey Test were done to find out the significant relationships among in which groups. With respects to findings, most of the parents firstly noted the good education option which is supposed to be given by the preschool. Although one of three of the group stated that the cost is important, a number of them referred that the cost is important as in the third degree. A great number of parents selected the preschool by getting advice. In the choosing the preschool, parents mostly paid attention about administration and staff while there were least careful about physical conditions. Many of the parents were replied as“yes”the question“If you provided the preschools' nurturing and educational opportunities at your home, even though that did you prefer the preschool ?”. According to the result of this study; the qualifications which must be had by all preschool at the beginning should be reviewed, preschools should introduce themselves to the parents advertisements and should be open for visiting by parents. Moreover, there should be some child development experts and publications to help to the parents to choose a convenient preschool for their children. IV