Kariyer gelişiminde üst düzeyi hedeflemiş kadın yöneticiler üzerine bir araştırma: Maliye Bakanlığı örneği
A research on woman managers who targeting the senior managements in their career development: Sample of the Ministry of Finance
- Tez No: 525980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu ya da özel sektörde kadın yönetici oranının yüksekliği toplumların gelişmişlik düzeyi ile paralellik göstermektedir.Araştırmada, Maliye Bakanlığı yöneticileri tarafından, kariyer gelişiminde üst düzeyi hedeflemiş kadın yöneticilere sergilenen bakış açısı tespit edilmek istenmiştir. Çalışmada, anket, Maliye Bakanlığı'na bağlı Genel Müdürlüklerin intranet sistemleri üzerinden e-mail yolu ile Türkiye çapında Bakanlık yöneticilerine ulaştırılmıştır. Araştırmanın ana kütlesi Maliye Bakanlığı'nda çalışan orta kademedeki tüm yöneticilerdir. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen Maliye Bakanlığı orta kademe yöneticileri; müdür ve müdür yardımcıları oluşturmaktadır. Toplanan veriler Betimleyici Analiz, Faktör Analizi, Korelâsyon Analizi, Farklılık Analizi (Ki Kare) ve Varyans Analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmada alt kademe yönetimden orta ve üst kademe yöneticiliğe doğru çıkıldığında, her kademede kadın yönetici oranının düştüğü görülmüştür. Araştırmada üst düzey kadın yönetici için aile desteğinin önemli olduğu, üst düzey kadın yönetici varlığının kuruma olumlu katkı sağladığı ve bir gelişmişlik göstergesi olduğu, kadın yöneticilerin kendilerine güvensizlik duyduğu ve otorite kurma zorluğu yaşadığı gibi bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a parallelism between the level of development of a society and high level of the working women rate both at private and public sector.In this research, it is intended to prove the ministry of finance managers' point of view on the women managers who are dreaming of higher levels in their career life. In this study, the questionaire has been delivered through the e –mail adresses on the internet systems of Ministry of Finanace's General Managements' in country-wide. The main group of the research is all the middle achelon staff managers working at public instutions. Middle achelon staff managers of the Ministry of Finance, principals and principal assistants have formed the sampling with the help of Convenience Sampling Method. Collected data has been analysed by using descriptive analysis, factor analysis, correlation analysis, chi-square difference analysis and varianca analysis methods. In this study, It has been realized that there is a decreasing level while rising up from the lower management to the middle or senior management. At research, we have drawn a conclusion that support of family members is very important for woman senior managers, the existence of them makes a positive profit and also it proves the improvement at the instutions. On the other hand, some woman managers suffer from the self-distrust and the problem of establishing authority.