Sepsis tanı kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of sepsis diagnosis criteria
  1. Tez No: 525985
  2. Yazar: MUHAMMED SARIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
tanısında ve sonlanımı öngörmede kullanılacak altın standart bir test veya skor mevcut değildir. Bu çalıĢmada, sepsiste prognozu öngörmede sık kullanılan skorlamaların karĢılaĢtırılması amaçlanmıĢtır. 1 Mayıs 2016- 30 Nisan 2017 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi EriĢkin Acil Servis‟e baĢvuran, sepsis öngörülerek antibiyotik baĢlanan, en az iki kültür alınan, 18 yaĢından büyük 100 hasta çalıĢmaya dahil edildi. Üç gün ya da daha fazla yoğun bakımda yatıĢ veya ölüm kriterine göre, 51 hasta sepsis olarak kabul edildi. Hastalardan sepsis tanısı alanların yaĢ ortalaması 66,71, almayanların ise 64,16 bulunmuĢ olup, istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiĢtir. Sepsis tanısı alan hastalarda erkek cinsiyet daha fazla görülmüĢtür (%66). Sepsis olan ve olmayanlar arasında prokalsitonin, baĢvuru laktat düzeyleri ve ortalama antibiyotik tedavi süreleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıĢtır. Her iki gurupta da en sık enfeksiyon odağı pnomoni, ikinci en sık odak üriner sistem olarak tespit edilmiĢtir. 50 hastada, en az bir odakta ya da kan kültüründe üreme tespit edilmiĢtir. Acilde kalıĢ süresi sepsis olan hastalarda, olmayanlara göre daha uzun tespit edilmiĢtir. Hastaların acilde kalma süreleriyle, ölümle sonuçlanması arasında bir iliĢki saptanmamıĢtır. SIRS, SOFA, qSOFA, MEWS≥5, MEWS≥6, MEWS≥7 skorlarının eğri altında kalan alan incelemesi yapıldığında, sepsis için tanısal test olarak, en iyi skor qSOFA olarak saptanmıĢtır. En yüksek 3 değere sahip olan skorlar sırasıyla qSOFA, MEWS≥6 ve SOFA olarak bulunmuĢtur. SIRS ise, en düĢük tanı değeri olan skor olarak tespit edilmiĢtir. MEWS≥6, kullanım kolaylığı nedeniyle, qSOFA‟ya alternatif olabilir. Her ne kadar SOFA da benzer sonuçlar elde edilmiĢ olsa da, pek çok laboratuvar parametresini içermesi, acil serviste erken dönemde ve kolay bir Ģekilde kullanımını engellemektir.
Özet (Çeviri)
is no gold standard test or score to be used in the diagnosis of sepsis and the prognosis of the sepsis. The aim of this study is to compare commonly used scorings. Between May 1, 2016 and April 30, 2017, 100 patients who were admitted to the Hacettepe University Medical Faculty Adult Emergency Department, who were taking antibiotics for sepsis and who received at least two cultures and were over 18 years of age were included in the study. According to the criteria for death or hospitalization in intensive care unit for three days or more, 51 patients were accepted as sepsis. The mean age of the patients with sepsis diagnosis was 66.71 and the others‟ mean age was 64.16. No statistically significant difference was found. Male gender was more common in patients with sepsis (66%). There was no significant difference between procalcitonin, lactate levels and mean duration of antibiotic treatment between patients with and without sepsis. In both groups the most frequent source of infection was pneumonia, the second one was the urinary system. Reproduction was detected in 50 patients, at least one any culture of body liquid or blood culture. The length of stay in emergency department was longer in patients with sepsis than in those without sepsis. There was no relationship between the length of stay in emergency department of the patients and the outcome of death. When the area under the curve was examined for SIRS, SOFA, qSOFA, MEWS≥5, MEWS≥6, and MEWS≥7 scores, the best score as the diagnostic test for sepsis was qSOFA. The scores with the highest 3 values were found as qSOFA, MEWS≥6 and SOFA, respectively. SIRS was the lowest diagnostic score. MEWS≥6 is may be an alternative to qSOFA for ease of use. Although similar results have been obtained in SOFA, many laboratory parameters prevent early and easy use of the emergency care department.