Şizofreni hastalarında optik koherens tomografi bulgularının bilişsel işlevler, psikotik belirtiler ve inflamatuar biyobelirteçler ile ilişkisi
The relation of optical coherence tomography findings with psychotic symptoms, cognitive functions and inflammatory biomarkers in patients with schizophrenia
- Tez No: 525986
- Danışmanlar: PROF. DR. ISMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş: Şizofreni hastalarında beyin görüntüleme çalışmaları hastalığın patofizyolojisinde rol oynayan nörodejeneratif süreçleri destekler nitelikte; gri madde hacminde azalma, ventriküler genişleme gibi çeşitli yapısal değişikliklerin olduğunu ve bu değişikliklerin bilişsel işlev bozuklukları ile korelasyon gösterdiğini ortaya çıkarmaktadır. Optik Koherens Tomografi (OKT), psikiyatrik hasta grubunda yeni yeni kullanılmaya başlanmış noninvaziv bir görüntüleme yöntemidir. Yapılan az sayıdaki çalışmada, şizofreni hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla retinal katmanlarda incelme olduğu saptanmış ve bu bulguların santral sinir sistemindeki yıkımın bir göstergesi olabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada şizofreni hastalarında OKT bulgularının bilişsel işlevler, klinik parametreler ve şizofreni patofizolojisinde rol oynadığı düşünülen inflamatuar biyobelirteçlerle ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmaya DSM-5' e göre şizofreni tanısı almış 50 hasta ve hastalarla yaş ve cinsiyet bakımından eşleşmiş 40 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Deneklere bilişsel işlevleri değerlendirmek için Wisconsin Kart Eşleme testi, Stroop testi, İz Sürme Testi, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi uygulanmıştır. Hastalık şiddeti Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ile değerlendirilmiştir. OKT aracılığıyla deneklerin retinal sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre tabakası (GHT), iç pleksiform tabaka (IPT), koroid ve makula kalınlıkları değerlendirilmiştir. Ayrıca serum örneklerinden ELISA yöntemi ile IL-1, IL-6, TNF- düzeyleri ölçüşmüştür. Tüm katılımcıların açlık glukoz, trigliserid, HDL-kolesterol ve CRP düzeyleri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neuroimaging studies have revealed that there are some structural changes such as gray matter volume reduction, ventriculer enlargement in patients with schizophrenia, which support the neurodegenerative hypothesis of the disease, and some studies indicating that these changes are correlated with the level of cognitive impairment. Optical Coherence Tomography (OCT) is a noninvasive imaging technique and psychiatric use of OCT is relatively new. Decreased thickness of retinal sublayers has been reported in patients with schizophrenia and it has been tought that these changes might be a sign of CNS neurodegeneration. The aim of our study is to investigate the relation of OCT findings with cognitive functions and inflammatory biomarkers which is thought to play a role in pathopyshiology of schizophrenia. Methods: Fifty patients who were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 and age and sex-matched 40 healthy controls were recruited in the study. Wisconsin Card Sorting Test (WCST), Stroop Test, Trail Making Test (TMT), Oktem Verbal Memory Process Test and Reading the mind in the eyes test were applied to evaluate cognitive functions in subjects. Symptom severity was assessed with Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). Retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPL), choroid and macular thickness were measured and recorded automatically by a spectral OCT device. IL-1β, IL-6 and TNF- levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in plasma samples. Fasting glucose, triglycerides, HDL cholesterol and CRP levels were also measured in all subjects.