Açık açılı glokom olgularında minimal invaziv cerrahi tekniği olarak jel stent implantasyonunun etkinlik ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficiency and safety of gel stent implantation as minimal invasive surgery technique in open angle glaucoma
  1. Tez No: 525993
  2. Yazar: IGBAL HAMZAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİDE CANAN UMURHAN AKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç : Açık açılı glokom hastalarında minimal invaziv glokom cerrahisi olarak jel implantın etkinlik ve komplikasyonlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem : Kliniğimizin glokom biriminde Haziran 2016 - Nisan 2017 tarihleri arasında aynı cerrah ve aynı teknik ile subkonjonktival mitomisin-C ve jel implantasyonu yapılan 15 olgunun 18 gözüne ait kayıtlar geriye dönük olarak incelendi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Tam başarı, ameliyattan sonrası izlem sırasında herhangi bir glokom tedavisi almayan postoperatif göz içi basıncı (GİB) düşüşü ≥% 20 ve GİB≤18 mmHg olarak tanımlandı. Kısmi başarı, cerrahi sonrasında medikal tedavi de kullanan gözlerde postoperatif GİB düşüşü ≥% 20 ve GİB≤18 mmHg olarak tanımlandı. Başarısızlık, görme kaybı ışık hissi düzeyinde veya daha kötü, ek glokom cerrahisine ihtiyaç veya 1 yılda başlangıç GİB'na göre %20'den daha az GİB düşüşü olarak tanımlandı. Bulgular : Preoperatif ortalama GİB 20.4±4.1 (15-30) mmHg değerdinden ciddi bir düşüşle ameliyat sonrası 1.gün 11±4.1 (5-18) mmHg'ya düşmüştü.
Özet (Çeviri)
Purpose : To evaluate the performance and safety of an ab interno gel stent, a minimally invasive glaucoma surgery device, in open angle glaucoma Materials and Methods : Medical records of 18 eyes of 15 patients undergone gel implantation with the same surgeon and same technique between June 2016 and April 2017 in the glaucoma unit of our clinic were evaluated retrospectively. Complete success was defined as intraocular pressure (IOP) reduction ≥20% from preoperative baseline without any glaucoma medications while partial success as IOP reduction of ≥20% with medications. Failure was defined as vision loss of light perception or worse, need for additional glaucoma surgery, or