Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin çalışma koşullarının tükenmişlik düzeyleri üzerine olan etkisi
The determination of the effect on the burnout levels of the working conditions of surgical nurses working in surgical departments
  1. Tez No: 526000
  2. Yazar: SERENAY KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gücünü yitirmiş olma, isteksizlik ve çaba göstermeme durumu olarak tanımlanan tükenmişlik, insanlarla yakın çalışan meslek gruplarında daha çok görülmektedir. Bu meslek alanlarından biri olan sağlık sektörünün vazgeçilmez üyesi olan hemşirelik bölümü, insanlarla iletişimi yoğun olan özverili çalışma koşulları bulunan bir meslektir. Yorucu çalışma koşulları ve stres, hemşire bireylerde bir takım sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların da etkisiyle tükenmişlik sendromu hemşirelerin yaşadığı sorunlarından biridir. Tükenmişlik bireyler üzerinde farklı stresörler ile ortaya çıkmaktadır. Tükenmişlik yaşayan bireylerde duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarıda azalma gibi genel başlıklı bulgular görülmektedir. Hemşirelerde yaşanan tükenmişlik hemşirenin ve hastanın güvenliğini tehdit etmektedir. Çalışmamızda hemşireliğin görev alanlarından olan cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin çalışma koşullarının tükenmişlik düzeyleri üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, 1-31 NİSAN 2017 tarihi içerisinde İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı dokuz hastanenin cerrahi birimlerde çalışan 227 hemşirenin katılımıyla yapılmıştır. Çalışmanın verileri“Tanıtıcı veri formu ve Maslach tükenmişlik envanteri”ile toplandı. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, % değerleri, sürekli verilerde ise ortalama ± Standart sapma değerleri ile gösterilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında“ki kare”ve“Fisher”testleri kullanıldı. Normal olmayan dağılım nedeniyle ölçümsel verilerin karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri ile kullanım alanına uygun yerlerde kullanıldı. İki ölçümsel verilerin korelasyonun incelenmesinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Burnout, defined as loss of strength, reluctance, and lack of effort, is more common in occupational groups working closely with people. The nursing profession, an indispensable member of the healthcare sector, is a profession that has a high level of communication with people with self-sacrificing working conditions. Tiring working conditions and stress are causing some problems in nurses. Burnout syndrome due to these problems is one of the problems that nurses are experiencing. Burnout occurs with different stressors in individual. Emotional exhaustion, depersonalization and decrease in the sense of personal achievement are seen in individuals who are burned out. Burnout in nurses threatens the safety of the nurse and the patient. In our study, it was aimed to determine the effect of working conditions on burnout levels of nurses working in surgical units which is one of the duty areas of nursing. This descriptive study was conducted with the participation of 227 nurses working in surgical departments of nine hospitals affiliated to the Istanbul Province Anatolia North Public Hospital Association between 1-31 April 2017. The data of the workshop was collected with the ''Introductory data form and the Maslach burnout inventory''. In the study, descriptive data are shown with n, % values for categorical data and mean ± standard deviation for continuous data. Chi-square and Fisher tests were used to compare categorical data. Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used for the comparison of the measured data due to the unusual distribution in the places suitable for the use area. Spearman correlation analysis was used to examine the correlation between the two measures.