Acil cerrahi birimlerde el yıkama sıklığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The Factors effecting the handwashing frequency in the surgery units of the hospital emergency wards
- Tez No: 69644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
61 8. ÖZET Bu çalışma acil cerrahi birimlerde çalışan hekim ve hemşirelerin el yıkama sıklığını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. İstanbul il sınırları içinde bulunan 4 farklı hastanenin acil cerrahi birimlerinde çalışan 27'si hekim, 61 'i hemşire olmak üzere toplam 88 kişi rastgele örnekleme yöntemi ile seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin elde edilmesinde, hekim ve hemşirelerin tanıtıcı özellikleri, mesleksel gelişimlerine katkıda bulunacak uygulamalarla ilgili ve el yıkama ile ilgili üç başlık ve tek bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Hekim ve hemşireler tarafından doldurulan bu anket formu bilgisayarda SPSS for Windows 5.0 istatistik paket programında değerlendirilerek sonuçlar yüzdelik ve %2 (ki-kare) testleri ile tablolar halinde verilmiştir. Acil cerrahi birimde çalışan hekim ve hemşirelerin çoğunluğunun 26- 30 yaş grubunda, bekar ve 1-5 yıl acil deneyimi olanların oluşturduğu, çalışma koşullarının ağır ve stresli olması, yeterli sayıda eleman olmaması vb. nedenlerle acil cerrahi birimlerde çalışmaya istekli olmadıkları, günde 40'tan fazla hastaya bakım verdikleri, büyük çoğunluğunun kurum içinde uygulanan HİE programlarına katıldıkları belirlenmiştir. Acil cerrahi birimlerde çalışan hekim ve hemşirelerin çoğunluğunun kendilerini ve diğer hastaları korumak amacıyla, tıbbi bakım öncesi ve sonrası,62 IV, İM, pansuman uygulamaları ve steril vücut boşluklarına girilmeden önce ve sonra ellerini yıkadıkları saptanmış; ayrıca çoğunluğun el yıkama işlevinde su, sabun ve antiseptiği (sıklıkla Betadine) bir arada kullandıkları, 1-3 dakika süre ile ellerini yıkadıkları, el yıkamada yardımcı araç olarak dirsek ile kullanılan manivelayı ve ellerin kurulanmasında sıcak havayı tercih ettikleri belirlenmiş tir. Deneklerin çoğunluğunun cerrahi enfeksiyonların azaltılması ya da önlenmesinde en önemli girişim olarak“el yıkamayı”belirttikleri, tamamına yakınının ise enfeksiyonların azaltılması ya da önlenmesi amacıyla“sağlık bakımı çalışanlarından hasta olmadıkları halde periyodik olarak kan, gaita, bal gam vb. numunelerin alınması”gerektiğinin bilincinde oldukları görülmüştür. Sonuçlar, örneklemi oluşturan grubun çoğunluğunun el yıkama işlevi konusunda bilinçli ve doğru bir tutum içinde olduğunu göstermektedir. Ancak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel sağlık sorunlarından biri olan has tane enfeksiyonlarının kontrolünde ve önlenmesinde çok önemli bir yeri olan“el yıkama işlevi”konusunda hekim ve hemşirelerin yanısıra tüm sağlık çalı şanlarının bilinçli olması ve gözleme dayalı araştırmalar yapılarak, uygulamadaki eksikliklerin saptanması ve eksikliklerin giderilmesinde etkili olacak önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
63 9. SUMMARY This study is planned to identity the factors effecting the hand washing frequency of the doctors and the nurses working in the surgery units of the hospital emergency wards. A total of 88 person elected at random, of which 27 are doctors and 61 are nurses, working in the surgery units of the emergency wards of 4 differ ent hospitals located within the provincial borders of Istanbul are questioned in this research Study. In obtaining the data, the introductory peculiarities of the doctors and the nurses, application to promote their vocational developments and hand washing habits referred to under three headings are given in a single section in the questionnaire form used. These questionnaires completed by the doctors and nurses, having evaluated in a SPSS for Windows 5.0 statistics package pro gramme in a computer, the results are given as percentages and %2 (x-square) tests and tables. It is assessed that mast of the doctors and nurses who are working in the surgery unite of hospital emergency wards are of the 26-30 age group, sin gle, having 1-5 years of experience in emergent surgeries, and their working condition being unbearable and stressful, having insufficient number of persons employed in the wards being their reasons of being reluctant to work, providing medical treatment to more than 40 persons daily and a big majority of them are participating in the intra-organization training programmes. Doctors and nurses working in the surgery units of the emergency wards, in order to protect themselves and the patients, al lead most of them, are64 acknowledged to be washing their hands prior to medical treatments to be pro vided, before dressing the wounds and before entering sterilized bady cavities and afterwards and most of them are using water, soap and antiseptics (fre quently Betadine) for washing their hands for approximately 1t3 minutes and are prefering to use the faucets which can be operated by the touch of on elbow and hot air devices to dry their hands. It is also observed that most of the persons subjected to the experi- mente are contend that the most important attempt in the decreasing or preven tion of surgical infections is hand washing and almost nearly the whole of them are of the opinion that in order to minimize or to prevent infections, from those working in health care processes, though they are not sick at all, Should be subjected to periodical blood, feces and sputum tests.“ The results indicate that most of the people taking part in this study are aware of the fact that ”hand washing function“ is a must and earrect method. However in the controls and prevention of hospital infections, ”the hand washing function" which is one of the most important basic health prob lems in the developed and currently developing countries, should be adapted by all the health care personnel, plus to doctors and the nurses and it is essential that researches based on visual observations be made to determine what the de ficiencies are in their applications and measures should be taken to overcome these discrepancies.