Elektif infrarenal abdominal aort anevrizmalı hastaların modüler ve unibody endogreft tamiri sonrası erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 526035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ZAFER İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç:1991 yılında Juan C. Parodi aortik anevrizmaya ilk başarılı endovasküler girişimi sonrası endovasküler girişimler, minimal invaziv doğası, erken dönem başarılı sonuçları, hastaların kısa hastane yatış süresi ve iyileşme süreçleri nedenleriyle tüm dünyada hızla artmıştır. Günümüzde endovasküler anevrizma tamiri (EVAR) konvansiyonel cerrahi metodların güçlü bir alternatifi olmuştur. Endovasküler teknolojinin gelişmesi ile artık elimizde birçok yapıda endovaskülerstentgreft mevcuttur. Her hasta için uygun girişim kadar, uygun endovaskülergreft seçiminin de önem kazanmakta olduğunu düşünerek, çalışmamızda bu stentgreft tiplerinden modüler ve unibody tip endovaskülerstentgreftlerierken ve postoperatif 1. Yıl sonuçları ile karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem:Çalışmamızda kliniğimiz tarafından 2012 yılından itibaren EVAR girişimlerinde kullanılan stentgreftlerdenmodüler tip (MedtronicEndurant II® ve LifetechTheAnkura™)implante edilmiş ardışık 66 hastanın ve unibody tip (Endologix AFX®) implante edilmiş 64 hastanınerken dönem sonuçları verilmiştir. Toplamda 130 hastanın verileri retrospektif olarak preoperatif, perioperatif, postoperatif ve takip periyodu olmak üzere 4 aşamada incelendi. Bulgular:Toplam hasta popülasyonunda erken mortalite 1 hasta (%0.83) olup, modüler grupta idi. Her iki grup arasında erken ve postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Aim: After the first successful endovascular intervention to aortic aneurysm by Juan C. Parodi in 1991, endovascular interventions have increased all over the World due to minimally invasive natüre, early seccessful results, short hospital stay and short recovery period. Endovascular aneursym repair (EVAR) intervention has become a powerful alternative to replace conventional surgical methods today. A good number of high-quality, randomized controlled studies showed as EVAR has better results as open surgery in early- period and the same results in medium, and long-term, EVAR has become the first option in all anatomically-appropriate cases in current guidelines. With the development of endovascular technology, we have many kind of endovascular stent-grafts. In our study, we aimed to compare the 1-year results of two type of these stent-grafts (modular type and unibody type). Patients and Methods: In our study, early results of consecutive patients proceed EVAR with modular type ((Medtronic Endurant II ® ve Lifetech The Ankura™) and 64 consecutive patients proceed EVAR with unibody type (Endologix AFX ® ) (in total 130 patients) weregiven in our study. The data of the patients were examined retrospectively in 4 stages as preoperative, perioperative, postoperative and follow-up periods. Results: In the total patient population, early mortality was 1 patient (0.83%) and in the modular group. There was no difference between the early and postoperative first year mortality rates between the two groups.