Hashimoto tiroiditli çocuklarda oküler yüzeyin impresyon sitolojisi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the ocular surface by impression cytology in children with hashimoto thyroiditis.
  1. Tez No: 526036
  2. Yazar: HASAN KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Eye Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditli (HT) çocuklarda Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ve konjonktival impresyon sitolojisi (KİS) ile oküler yüzeyin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu randomize prospektif kontrollü çalışmaya herhangi bir göz yakınması olmayan 52 HT'li çocuk ile yaş ve cinsiyet uyumlu 55 sağlıklı birey dâhil edildi. Çalışma ve kontrol grubundaki çocuklarda tam bir oftalmolojik muayene sonrası GKZ saptanıp Schirmer testi ve KİS uygulandı. Konjonktival örnekler sitolojik olarak Nelson evreleme sistemine göre incelendi. Aynı zamanda örneklerdeki goblet hücre dansitesi de (GHD) değerlendirildi. Hashimoto tiroditi olan çocuklardan elde edilen veriler kontrol grubu ile karşılaştırıldı. HT'li hastalardan kan örnekleri alınarak, serumda TSH, serbest T4 (ST4), serbest T3 (ST3), Anti-TPO, anti tiroglobulin (Anti-Tg) düzeyleri çalışıldı. HT'li hastalarda bu kan değerleri, hashimoto hastalık süresi ile Schirmer, GKZ, KİS arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışma grubunda Schirmer testi ve GKZ değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü (sırasıyla p=0,001, p=0,001). Konjonktival impresyon sitolojisinde evrelendirme açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.841) ve tüm örnekler Nelson sınıflamasına göre evre 0 olarak değerlendirildi. Ancak çalışma grubunda GHD anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,001). Gruplar arasında farklılık gösteren parametreler ile Hashimoto tiroditinin süresi arasındaki korelasyon incelendiğinde hastalık süresi ile Schirmer testinin sonuçları arasında negatif korelasyon mevcutken (p=0,026, r=-0,308), GKZ ve GHD arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (sırasıyla p=0,178, r=-0,190; p=0,509, r=-0,94) Sonuç: Hashimoto tiroiditi herhangi semptoma yol açmadan oküler yüzey değişikliklerine neden olabilmektedir. Tiroiditin süresi uzadıkça aköz gözyaşı eksikliği daha belirgin hale gelmektedir. Bu nedenle özellikle uzun süredir HT bulunan çocukların semptomları olmasa bile göz hastalıkları bölümünde takip edilmesi uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaulate the ocular surface with Schirmer, tear break up time (TBUT) and conjunctival impression cytology (CIC) in pediatric patients with Hashimoto thyroiditis (HT). Materials and Methods: This randomized prospective controlled study included 52 children with HT, 55 age and sex matched healthy subjects without any ocular complaints. After complete ophthalmologic examination, the ocular surface was evaluated by Schirmer, TBUT and CIC in children with HT and in the control group. Conjunctival samples were examined cytologically according to the Nelson grading system. Goblet cell density (GCD) was also evaluated in the samples. Data obtained from children with HT were compared with the control group. Blood samples were taken from patients with HT, and TSH, free T4 (ST4), free T3 (ST3), anti-TPO and anti thyroglobulin (Anti-Tg) levels were analyzed. Correlation analysis was performed between these blood values, duration of Hashimoto disease and Schirmer, TBUT and CIC in patients with HT. Results: Schirmer test and TBUT results were significantly lower in the HT group than in the control group (p = 0.001, p = 0.001, respectively). There was no statistically significant difference between the groups in terms of staging in conjunctival impression cytology (p = 0.841), and all samples in both HT and control groups were evaluated as grade 0 according to Nelson classification. However, GCD was significantly lower in the study group (p = 0.001). When the correlation between the parameters differing between the groups and the duration of Hashimoto thyroiditis was examined, there was a negative correlation between the duration of the disease and the results of the Schirmer test (p = 0.026, r = -0,308). No significant correlation was found between the duration of Hashimoto's disease and TBUT and GCD (p=0,178, r=-0,190; p=0,509, r=-0,94, respectively). Conclusion: Hashimoto's thyroiditis may cause ocular surface changes, although it does not cause any symptoms. The longer the duration of thyroiditis, the more aqueous tear deficiency becomes more evident. For this reason, it may be appropriate to follow children with HT in the eye diseases department even if they have not had any symptoms.