Bir modernite eleştirisi olarak sanat ve distopyalar
Arts and distopias as a modernity critic
  1. Tez No: 526040
  2. Yazar: YUNUS GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma konusu olarak sanat ve distopyaların modernite bağlamında eleştirileri ve distopyanın sanata olan etkisi ele alınmıştır. Modernite kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için modern ve modernizm kavramlarıyla olan ilişkisi araştırılmış ve aralarındaki bağ saptanmıştır. Modernite kavramının olumlu ve olumsuz yönlerine getirilen eleştirilerden örnekler verilmiştir. Distopya kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikli olarak onu doğuran etmenlerin başında yer alan ütopya kavramına değinilerek tarihçesi ve tanımlaması yapılmıştır. Resim ve edebi eser olmak üzere bazı örnekler verilerek ütopya kavramının ne olduğu ya da ne olmadığı açıklanmaya çalışılmıştır. Distopyanın doğmasına zemin hazırlayan konuları ele aldıktan sonra distopya kavramı tanımlanarak tarihçesine değinilmiştir. Ütopyanın olumsuz sonuçlarının distopyayı doğurduğunu ve bu iki kavram arasında tam bir zıtlık olmasına rağmen her zaman aralarındaki ilişkinin devam ettiği belirtilmiştir. Distopyanın sanatsal alanlarda nasıl işlendiğini ve distopyanın sanatı nasıl etkilediğini görebilmek için; sinema, edebi eser, heykel ve resim sanatı üzerine bazı işler, distopya bağlamında incelenerek ele alınmıştır. Distopyanın temel özelliklerinin ne olduğuna, neyi amaçladığına, gerçekten yaşanılabilir tezlerinin olup olmadığına değinilmiştir. Böylelikle günümüz dünyasında distopya belirtilerinin olup olmadığının sorgulanabilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede distopya özelliği taşıyan ve modern insanı sorgulayan eserler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a research result, critics of art and distopias in the context of modernity and the effect of distopia to art were examined. The relevance of modernity with“modern”and“ modernism”terms were searched and the relevance were determined as for comprehending better of the term“modernity”. Some examples were showed among criticism on positive and negative aspects of the term“modernity”. History and definition of the term“distopia”were made of comprehending better of the term“distopia”, firstly; by mentioning to the term“utopia”which is at the beginning of the unveiling factors. The term“utopia”was tried to explain what is for what it isn't by giving some examples about art and literal work. After mentioning to the issues which has caused taking place of the term“distopia”,it was mentioned to its history by defining the term“distopia”. It is showed that the negative effects of“utopia”cause“distopia”and, altough; there is a strict contrast between these two terms, the relevance between them always exist. Some examples upon cinema, literal work, sculpture and art were examined by rese arching in the context of distopia in order for seeing how distopia was processed in and how distopia effect art. It is mentioned to what the fundamental priciples of“distopia”are, what“distopia”aims, whether there are real possible thesis or not. Thus, it is aimed to understand that is interrogable of whether there are indications of distopia in our daily life and in social life or not. Within this scope, art pieces which has criteria of dystopia and also, interrogate modern people were created.