Heidegger'in ekolojik bakışı: Olası ekoloji tartışmaları için bir zemin
Ecological view of Heidegger; basis for possible ecological discussion
  1. Tez No: 740748
  2. Yazar: AHMET SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Heidegger'in felsefesi çoğunlukla; ontoloji – fenomenoloji – hermenuetik – varoluşçuluk – modernite eleştirisi (bilim-teknik-sanat) – 'düşünmek' – din ve politika üzerine tartışılmıştır. 1970'lerden itibaren geniş bir şekilde tartışmaya açılan ekoloji düşüncesi içerisinde de Heidegger'in sorgulamalarının yer yer literatüre girdiği görülmektedir. Yalnız bütün ekoloji akımları Heidegger'den yüzeysel olarak (teknoloji tartışmaları odaklı) değinmişlerdir. Derin Ekoloji ve NSDAP Ekolojisi hariç hiçbir ekoloji akımıyla (sosyal ekoloji, eko-sosyalizm, eko-feminizm, eko-anarşizm) Heidegger ilişkisinin nasıl olabileceği sorgulanmamıştır. Bu çalışma Heidegger'in düşüncesi bütünlüklü olarak bir araya getirilerek Heidegger'in kendine özgü bir ekoloji yaklaşımı olduğunu iddia etmektedir. Heidegger'in kendine özgü ekoloji yaklaşımı, diğer ekoloji akımlarının tartışmaları ile karşılıklı okumalar ve yorumlamalar yapılarak ele alınarak olabildiğince geniş bir hatta ortaya konulmaktadır. Bu çalışma, Heidegger düşüncesini kendi içinde bütünlüklü bir şekilde ortaya koymakla onun düşüncesinin 'ekoloji' yoğunluklu bir düşünce olduğunu açığa çıkarmaktadır. Bununla beraber 'ekoloji' içerisindeki çözümlenemez tartışmalara (özne, bilinç, doğa gerilimi – insan-merkezlilik, çevre-merkezlilik gerilimi – kapitalizm, teknoloji, mülkiyet gerilimi gibi) farklı bir bakış açısıyla yaklaşılarak çözüm olanaklarını (aletheik ve poetik yaklaşım, dilsel-düşünsel yaklaşım) ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heidegger's philosophy is mostly discussed on; ontology - phenomenology - hermeneutics - existentialism - criticism of modernity (science-technical-art) - 'thinking' - religion and politics. Heidegger's inquiries have been included in the literature of the ecological thought, which has been widely discussed since the 1970s. However, all ecology movements have referred to Heidegger superficially (focused on technology discussions). Except for Deep Ecology and Nazi“Ecology”, Heidegger's possible relationship with any ecology movement (social ecology, eco-socialism, eco-feminism, eco-anarchism) has not been questioned. This study claims that Heidegger has a unique approach to ecology by considering Heidegger's thoughts as a whole. Heidegger's unique approach to ecology is presented as broadly as possible by dealing with the discussions among the ecology movements by making mutual readings and interpretations. This study claims that Heidegger's thought reveals an ecology-oriented thought when considered in its entirety. In addition, approaching to the controversial debates on 'ecology' (such as tension of subject, consciousness and nature - tension of anthropocentrism and environment-centeredness - tension of capitalism, technology and property) from a different perspective, it is aimed to reveal the possibilities for the solution (such as aletheic and poetic approach, linguistic-intellectual approach).