Kent ve mekan bağlamında soylulaştırma süreci
Gentrification process in the context urban and space
  1. Tez No: 526039
  2. Yazar: AYŞE CEREN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MELDA ÖNCÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında soylulaştırma süreci ve bu sürecin sanat ile ilişkisine yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, kentlerin dönüşüm süreci ele alınmıştır. İkinci bölümde, soylulaştırma kavramı ve sürecin gelişimi, sanatın kentsel mekânlar üzerindeki etkisine ve soylulaştırma sürecinde sanat ve sanatçının rolü ortaya konulmuştur. Küreselleşen dünyada sanat araç haline getirilerek kentlerin görünürlüğünü ön plana çıkarmıştır. Bu konuyla ilgili sanatın“kültür aracı”olarak kullanılması üzerine araştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde, soylulaştırma süreci ve yerinden edilme bağlamında güncel sanat pratikleri üreten sanatçıların çalışmaları incelenmiş ve bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırma süreci içerisinde üretilen çalışmalar sunulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda soylulaştırılan alanların yapay mekânlar haline gelerek geçici bellekler oluşturduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of process of gentrification and its relationship with art. In the first section, process of urban transformation was discussed. In the second section, concept of gentrification, its trajectory, effects of art on urban areas and role of art and artists on gentrification were explained. In globalizing world, the art is used to make the urbans more visible. Therefore, there are research that investigate the role of art as“culture agent”. In the third section, the artists which work on gentrification and displacement in line with contemporary art, their works and their point of view were analyzed. In forth section, arts that were produced during this searching process were presented. At the end of all analyses, there can be said that urbanized areas were transformed to artificial places and those artificial places created temporary memories.