Küresel bir misyon olarak insan haklarına dayalı toplumsal cinsiyet eşitliğinin inşası ve korunması misyonunu sürdüren küresel araçlar: Avrupa Birliği analizi ve 2007 ve 2017 Avrupa Komisyonu kadın-erkek eşitliği raporlarının karşılaştırmalı incelemesi
Global tools for the construction and protection of the gender equality based on human rights as a global mission: European Union and a comparative study on European Commission reports 2007 and 2017 on equality between women and men in the European Union
- Tez No: 526054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir insan hakları hedefi olduğunu savunan bu çalışmada; küreselleşme, insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiye bunun yanı sıra insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin gelişimine, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefini gerçekleştirmek için politika üreten küresel güç odaklarına ve uluslararası sözleşmelere değinilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin en büyük savunucularından Avrupa Birliği'ne bağlı Avrupa Komisyonu her sene çıkardığı kadın-erkek eşitliği raporunda bir sene içinde gerçekleştirilen eşitlik hedeflerini sunmaktadır. Bu çalışmada 2007 ve 2017 raporlarının karşılıklı analizi yapılarak, üretilen politikaların etkinliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which argues that gender equality is a human rights objective focuses on the relationship between globalization, human rights and gender equality, as well as the development of human rights and gender equality, the focus of global power generating policies and international agreements to achieve the goal of gender equality. As a vigorous advocate of gender equality, European Union: European Commission publishes a report on Equality between women and men in the European Union every year. In this study, the effectiveness of the produced policies is questioned by mutual analysis of the 2007 and 2017 reports.