Birinci trimester uterin arter doppler ölçümlerinin hiperemezis gravidarum hastalarında klinik önemi
Clinical importance of the first trimester uterine artery doppler measurements in patients wi̇th hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 526075
  2. Yazar: MUSTAFA MARAŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE, UZMAN İLKNUR ADANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Birinci trimester uterin arter doppler ölçümleri ve ikili test biyokimyasal markırların hiperemezis gravidarumlu hastalarda karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: Çalışma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, perinatoloji ünitesinde yürütüldü. Birinci trimester antenatal tarama testi için perinatoloji kliniğimize başvuran, 11-14 hafta arası, canlı, tekil gebeliği olan 207 ardışık hasta çalışmaya alındı. Araştırmaya dahil edilen bütün hastalara, ikili tarama testi öncesi demografik özellikleri ve PUQE test soruları sorularak kaydedildi. Birinci trimester antenatal tarama sırasında, bütün hastalarda NT ölçümü ve uterin arter doppler ölçümü yapıldı ve kombine test ( NT+ikili test) istendi. Tüm hastalardan rutin tam idrar tahlili alınarak laboratuara gönderildi. PUQE skoruna göre < 6 puan alanlarda bulantı-kusma hafif, 7-12 puan arası alanlarda bulantı-kusma orta, 13 puan ve üstünde alanlarda ise bulantı-kusma ağır olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların 131'i Grup I'de (PUQE skoru ≤ 6 olan hastalar/ hafif hiperemezis); 76'sı Grup II'de (PUQE skorı > 6 olan hastalar/ orta+ağır hiperemezis) yer aldı. Grup I, hiperemezis gravidarum grubu (Grup II) için kontrol grubu olarak kabul edildi. Bu iki grup karşılaştırıldı, iki grup arasında doppler ve biyokimyasal parametreler açısından bir fark olup olmadığına bakıldı. Verilerin analizinde IBM SPSS 21,0 (Statistical Package for Social Sciences Chicago, USA) programı kullanılarak, student, Anova, Mann u whitney ve ki–kare testleri uygulandı. P0.05). Grup I ve Grup II, hastaların ikili test taramasında bakılan PAPP-A (p=0,9), B-HCG (p=0,5) ve NT mom (p=0,9) değerleri açısından karşılaştırıldığında anlamlı olarak istatiksel bir fark saptanmadı. İki grup arasında yaş, VKİ , gravide, parite parametreleri açısından anlamlı istatiksel bir fark saptanmadı (p>0.05). Grup I ve Grup II'deki hastalar; spot idrarda ketonüri açısından karşılaştırıldığında ise istatiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Grup II 'de ketonürinin daha sık olduğu görüldü. Grup I'de 3 hastada ketonüri saptanırken (%2,4 ), Grup II'de 11 hastada (%17,2 ) ketonüri saptanmış olup, p0,4 olarak saptandı ve istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuçlar: Biz bu çalışmamızda; birinci trimesterde yapılan uterin arter doppler ölçümleri ve ikili test biyokimyasal markırlar ile hiperemezis gravidarum şiddeti (PUQE skoruna göre) arasında bir ilişki bulamadık. PUQE testinin ketonüri olan hastaların tespit edilmesinde etkin olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the first trimester uterine artery doppler measurements, biochemical markers of the first trimester antenatal screening test and severity of hyperemesis gravidarum according to PUQE score. . Material and methods: A prospective study was carried out in Bezmialem Vakif University Hospital, between 17 December 2016 and 17 March 2017, after ethics committee approval. A total of 207 consecutive patients were evaluated, all singular pregnancy with positive fetal heart rate, at 11th to 14th week of gestations. The demographic data of the patients such as age, gravida, parity and body analyses such as body mass index (BMI), height, weight were recorded. Ketonuria and urine analyses results were recorded as laboratory parameters. The diagnosis of hyperemesis gravidarum was based on the score of PUQE test. According to PUQE test score, the patients divided into two groups. The control group (Group I) included those with PUQE score < 6 and the study group (Group II) included those PUQE score ≥7. First trimester antenatal screening test and uterine artery doppler measurements were performed for the all patients. A total of 207 cases consisting of 131 Group I cases and 76 Group II cases were evaluated. We compared the first trimester uterine artery doppler measurements and biochemical markers of the first trimester antenatal screening tests between two groups. Statistical analysis were performed using SPSS v21 (Statistical Package for Social Sciences Chicago, USA); student-t, Anova, Mann-Whitney U and chi-square tests were used. And the level of significance was set at p0.05). No significant relationship was found between PAPP-A (p=0,9), B-HCG (p=0,5), NT mom (p=0,9) and PUQE scores of the patients in two groups. There was no significant difference between the groups in terms of age, gravida, parity, BMI, (P>0.05). There was also no significant differnce in terms of presence of leucocytes in urine analysis (p>0,4). But, there was a significant difference between the groups in terms of ketonüria (p=0,01). We see ketonüria more frequently in Group II (17,2 % vs 2,4% respectively). Conclusions: We didn't found any correlation between the first trimester uterine artery doppler parameters, biochemical markers of the first trimester antenatal screening test and severity of hyperemesis gravidarum according to PUQE score, in our study.