Diyabetik hastalarda diyabetik nöropati gelişimi ileoksidatif stres, DNA hasarı, MMP-2,-9,- 10 VE IL-1β, IL-6, TNF-αarasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between diabetic neuropathy development and oxidative stress, DNA damage, MMP-2, MMP-9, MMP-10, TNF–α, IL-1β, IL-6, vitami̇n d levels in diabetic patients
- Tez No: 526076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ESRA GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diyabetik nöropati diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarından biridir.Diyabetik nöropati etiyopatogenezinde vasküler ve metabolik pek çok mekanizmanın rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada Tip 2 diyabetik hastalarda diyabetik nöropati gelişimi ile oksidatif stres, DNA hasarı, MMP-2, MMP-9, MMP-10, TNF–α, IL-1β, IL-6, Vitamin D düzeyleri ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmaya toplamda 150 hasta alınmış olup 42'si sağlıklı gönüllülerden, 108'i tip 2 diyabetik hastalardan oluşmaktadır. 108 hastanın 56'sı diyabetik polinöropatisi olmayan grubu (DPNP(-)), 52'si ise diyabetik polinöropatisi olan grubu (DPNP(+)) oluşturmuştur. Tümhastalarda DNA hasarı, MMP-2, MMP-9, MMP-10, TNF–α, IL-1β, IL-6, Vitamin D ve oksidatif stres belirteçleri olan TAS, TOS, OSI düzeylerini belirlemek amacı ile biyokimyasal analiz yapılmıştır. Nöropatik ağrı açısından değerlendirmek amacı ile tüm hastalara DN4 anketi yapılmış ve hastaların demografik verileri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetic polyneuropathy is one of the microvascular complications of diabetes. A lot of mechanisms such as vascular and metabolic processes have been known to be involved in etiopathogenesis. In this study, we aimed to investigate the association between oxidative stress, DNA damage, MMP-2, MMP-9, MMP-10, TNF–α, IL-1β, IL- 6, Vitamin D levels and the occurence of diabetic polyneuropathy and neuropathic pain. 150 participants were involved in the study. 42 of these were healthy controls and 108 were patients with type II diabetes. Patiens with type II diabetes were grouped according to existence of polyneuropathy. There were 56 patients without polyneuropathy (DPNP(-)) and 52 patients with polyneuropathy (DPNP(+)). Demographical characteristics of all participants were recorded. Vitamin D, TNF–α, IL-1β, IL-6, MMP-2, MMP-9, MMP-10, TAS, TOS, OSI and DNA damage levels were studied in all participants. DN4 questionnaire were performed in diabetic patients to evaluate neuropatic pain.