Homa Lagünü (İzmir Körfezi, Ege Denizi) yüzey alanının zamansal ve mekânsal değişiminin uzaktan algılama teknikleri kullanarak belirlenmesi
Analysis of spatial and temporal changes at surface area of Homa Lagoon (İzmir Bay, Aegean Sea) using remote sensing techniques
- Tez No: 526092
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geniş deniz ve okyanusların kıyısal alanlarında oluşan denizle yarı bağlantılı kıyısal gölcüklere lagün adı verilmektedir. İzmir'de bulunan Homa Lagünü; 1982 yılında“A”grubu sulak alan statüsü ile koruma altına alınmıştır. Homa Dalyanının içinde bulunduğu Gediz Deltası kuşların koruma ve üreme bölgesidir ve biyolojik rezervlerin korunması, sürdürülebilir yönetiminin sağlanabilmesi için 1998 yılından itibaren RAMSAR bölgesidir. Bu tez çalışmasında, Homa Gölü'nün yüzey alanının mevcut durumunun ortaya çıkarılması ve geçmiş yıllardan günümüze kadar gölün yüzey alanında meydana gelen değişimlerin uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. 1984-2017 yılları arasında seçilmiş Landsat 5 TM ve Landsat 8 OLI görüntüleri kullanılmıştır. Bu görüntüler, düzeltilmiş ve alan kesiti yapılarak çalışmaya uygun hale getirilmiştir. Daha sonra görüntüler sınıflandırılmış ve gölün yüzeyindeki değişimler normalize edilmiş su durum indeksi (NDWI) ile analiz edilmiştir. Analizler doğrultusunda Homa Dalyanını besleyen Kırdeniz Lagünün tamamen yok olduğu, Homa Dalyanının ise bölgede yapılan koruma çalışmaları doğrultusunda nispeten daha az küçülme yaşadığı ve Taş Boğaz adı verilen ağız açıklığının büyüdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A lagoon is a shallow body of water separated from a larger body of water by barrier islands or reefs. Homa Lagoon wetland in İzmir, Turkey, it was take to the protection status in 1982 and group“A”is in wetland status. Homa Lagoon in Gediz Delta area is the protection and reproduction area of birds and the RAMSAR region since 1998 to ensure the conservation of biological reserves and sustainable management. In this thesis, it is aim to determine the current state of the surface area of the lake and to determine the changes occurring in the surface area of the lake from past years to the day by using remote sensing methods. Eight selected Landsat 5 TM and Landsat 8 OLI images were use of between to 1984-2017. These images were correct and made to fit the study by making field crossings. The images were then classify and changes in the surface of the lake were analysed with the normalized water index (NDWI). In the direction of the analyses, it is seen that the Kırdeniz Lagoon feeding the Homa Lagoon completely disappeared and the Homa Lagoon was experiencing a relatively less shrinkage in line with the conservation work done and it has been seen that the mouth opening called the Taş channel has grown in the region.