Sağlık sektörü çalışanlarının uyku kalitesinin tükenmişlik sendromuyla ilişkisi
Relationship between sleep quality and bleeding syndrome in medical staff workers
  1. Tez No: 526113
  2. Yazar: GONCA ELÇİKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmaya İstanbul'da iki adet Eğitim ve Araştırma hastanesinde görev yapan 269 sağlık çalışanı gönüllü olarak katılmıştır. Uyku kalitesini belirlemek için Buysse, Reynolds, Monk, Berman ve Kupfer (1989 ) tarafından geliştirilen Pittsburg Uuku Kalitesi Ölçeği Mesleki tükenmişlik düzeylerini belirlemek için Maslach ve Jackson (1981 ) tarafından geliştirilen, İnce ve Şahin tarafından (2015) Türkçe 'ye uyarlanan Maslach Tükenmişlik Ölçeği Kişisel bilgiler için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu ölçeklerden elde edilen puanlar; cinsiyet, öğrenim durumu, aylık gelir, yaş, meslek, çalışılan bölüm, mesleki kıdem ve nöbetli çalışıp çalışmama, evcil hayvan, engelli çocuk ve alkol değişkenlerine göre karşılaştırarak SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. BULGULAR VE SONUÇLAR Elde edilen bulgular, sağlık sektörü çalışanlarının uyku kalitesinin yeterli düzeyde olmadığını göstermiştir. Aynı şekilde uyku kalitesi; cinsiyet, öğrenim durumu, aylık gelir, yaş, meslek ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Diğer yandan, katılımcıların uyku kalitesi; çalışılan bölüm ve nöbetli çalışıp çalışmama durumu değişkenlerine göre farklılaşmaktadır. Katılımcıların tükenmişlik algılarının orta düzeyde, duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık algılarının ise düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların tükenmişlik düzeylerinin demografik, çalışma koşulları ve mesai süresine göre farklılaştığı gözlenmiştir. Son olarak sağlık çalışanlarının uyku kalitesi ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The health workers have been selected from individuals who works in 2 training and research hospitals in Istanbul and voluntarily participated in the research. Within this scope, 269 health workers were included in the study. The Pitsburg Sleep Quality Scale developed by Buysse, Reynolds, Monk, Berman and Kupfer (1989) was used to determine the sleep quality of participants in the aim of the study and Maslach Burnout Scale, developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted to Turkish by İnce and Şahin (2015), was used to determine occupational burnout levels of the participants. The scores obtained from Pittsburg Sleep Quality and Maslach Burnout scales have been compared in terms of sex, education status, monthly income, age, occupation, working department, occupational seniority and keeping/not keeping vigil variables,alchool addiction and pet feeding. FINDINGS AND RESULTS Findings have shown that the sleep quality of health workers is not adequate.Sleep quality in the same way doesnt show difference in terms of gender, education status, monthly income, age, occupation and occupational seniority. On the other hand, the participants' sleep quality differentiate in terms of the working department and keeping/not keeping vigil variables. Participants' burnout perceptions were found moderate, and desensitization and personal failure perceptions were found low. It was also observed that the burnout levels of the participants differed according to the demographic, working conditions and duration of work.Finally, significant correlations were found between sleep quality and burnout levels of health workers.